Strona główna » Zamek w Janowcu – świetne miejsce na spacer
zamek w janowcu

Zamek w Janowcu – świetne miejsce na spacer

Ruiny, zjawy i wakacje u dziadków na wsi.

Kazimierz Dolny jest obowiązkowym punktem zwiedzania na mapach zagranicznych turystów. Mało kto jednak postanawia wybrać się kawałek dalej, aby obejrzeć zamek w Janowcu. To znaczy, umówmy się – z zamku Firlejów po wojnie niewiele zostało. Do podziwiania są jedynie malownicze ruiny, umieszczone na obrośniętej drzewami skale.

zamek w janowcu zamek w janowcu zamek w janowcu zamek w janowcuDziurawa, zepsuta budowla – jak nazywały ruinę pobliskie dzieci – ma pewien klimat, którego Kazimierzowi ostatnio trochę brakuje. Nie spotkamy tutaj dzikich tłumów, które przepychają się w kolejce po kolejnego koguta. W dolnych pomieszczeniach odbywają się niewielkie, czasowe wystawy i tak naprawdę oprócz panoramy na Równinę Radomską – więcej atrakcji tu nie ma. Żądni fajerwerków mogą poczuć się nieco rozczarowani, bo miejsce jest naprawdę oazą spokoju i raczej dawnym tchnieniem jednej z piękniejszych rezydencji w Polsce.

Zamek w Janowcu – nocą tu straszy

Straszy Czarna Dama – księżniczka Helena Lubomirska, która rzuciła się z wieży po tym, jak rodzice sprzeciwili się jej związkowi z miejscowym służącym. Mimo tego, że zwłoki dziewczyny przewieziono do Kazimierza – duch Heleny co noc wracał do Janowca, wprost do sypialni surowych rodziców. Lubomirscy przewieźli zwłoki do kościoła w Janowcu, ale zjawa dalej pomyka po zamku i pewnie ktoś tam nawet ją spotkał.

zamek w janowcuNie duchy jednak były dla nas największą atrakcją.

Tuż obok znajduje się niewielki skansen.

Jego zwiedzanie mamy zapewnione w cenie biletu na zamek. Stare, drewniane budynki folwarczne przeniesione z lubelskich wsi – urzekły mnie swoją prostotą i od razu skojarzyły mi się z wakacjami spędzanymi u babci. zamek w janowcu zamek w janowcu zamek w janowcu

Solidne, ciężkie drzwi malowane na biało. Czarno-białe obrazki świętych. Trzeszczące, malowane na dziwne kolory podłogi i te okropne dywany, identyczne z tymi, do których odkurzania gonił mnie dziadek – przywołały w mojej pamięci masę wspomnień, o których istnieniu już dawno zapomniałam: całe dnie spędzone na świeżym powietrzu, maliny prosto z krzaka, miód prosto z pasieki, ciepłe mleko prosto od krowy (po które trzeba było jechać najpóźniej o 7 rano), masowe wytwarzanie przetworów z tego, co znalazło się w ogródku (a których nikt nie chciał robić)…

Wakacje trwały dla mnie pół roku, czas dłużył się w nieskończoność, ale wcale nie chciałam wracać do Warszawy, w której miałam wrażenie, że nie dzieje się nic.

zamek w janowcu zamek w janowcu

Po działce dziadków zostały już tylko wspomnienia. Pobliską stadninę koni (na które „polowało się” z wykonanych samodzielnie łuków) zlikwidowano. Siana w stodole (po którym skakało się mimo zakazów dorosłych) dawno nie ma. Molo na jeziorze rozpadło się – więc gęba mi się uśmiecha na miejsca podobne do tego w którym, choć część „mojego dzieciństwa” przetrwała.

Nie umiem sobie nawet wyobrazić „skansenów przyszłości”, w których dominującym elementem będzie laptop, plastik i telefon komórkowy. Janowiec polecam jako alternatywę albo uzupełnienie Kazimierza Dolnego.

Muzeum Nadwiślańskie oddział Zamek w Janowcu

ul. Lubelska 20, Janowiec
www.mnkd.pl

Klaudyna Turczyńska

Nie może usiedzieć w miejscu, każdy weekend spędzałaby w trasie. Pasjonatka fotografii. Lubi odpoczywać na wsi, ale kocha miasto. Łatwo odnajduje się w każdej roli i nie potrafi spędzać czasu bezczynnie. Czasem można ja spotkać, jak pilotuje z dzieckiem samolot i bazgra kredą po chodnikach, malując kotki. Nie żyje bez kawy.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Cześć!

Świat dzieli się na tych, którzy nie lubią zapachu benzyny i na tych, którzy go uwielbiają. My jesteśmy z tych drugich. Na tym blogu pokazujemy wszystkie fajne miejsca, które warto odwiedzić w Polsce. Nie musisz się już więcej zastanawiać co robić i gdzie iść w weekend. Z nami spędzanie czasu stanie się proste!

Chcesz więcej? Dołącz do grupy!

A może jeszcze więcej?