Strona główna » Zabytkowa Stacja Wodociągowa Zawada – industrialne zwiedzanie Śląska

Zabytkowa Stacja Wodociągowa Zawada – industrialne zwiedzanie Śląska

Ah, kiedyś to się tworzyło, a nie budowało! Woda ze Stacji Zawada nigdy nie była poddawana procesom uzdatniania, a wodę mieszkańcy okolicznych miejscowości dostają z tych samych studni głębinowych, co ich przodkowie z przełomu XIX i XX wieku.

Stare ceglane mury mają w sobie klimat. Bardzo lubię odwiedzać wiekowe zakłady z duszą w różnych częściach Polski, nawet jak nie są to atrakcje, że się tak wyrażę – pierwszego wyboru. Przeważnie, aby obejrzeć takie cudeńko dokładniej niż zezując przez małe oczka siatki – należy przyjść do nich w ściśle określonych godzinach w wybrany dzień tygodnia albo na specjalnie organizowane wydarzenia. Jeśli masz wątpliwości, czy to się opłaca – to zdziwiłbyś się, na widok długich ogonków turystów, którzy chcą zobaczyć. jak to młodsza koleżanka – nowoczesna technika – usidliła taki zakład w czasie.

Zawsze rezerwujemy sobie z Filipem okienko, aby takie perełki zobaczyć, bo tam nie tylko czas płynie inaczej, ale jest i co oglądać. Ba! Czasem nawet okazuje się, że to wszystko mimo swoich lat – ciągle całkiem nieźle funkcjonuje.

zabytkowa stacja wodociągowa zawada

zabytkowa stacja wodociągowa zawada

zabytkowa stacja wodociągowa zawada

zabytkowa stacja wodociągowa zawada

Zabytkowa Stacja Wodociągowa Zawada

Zabytkowa Stacja Wodociągowa Zawada to obiekt ciągle „na chodzie”. Ze względu na swój industrialny charakter – wchodzi w skład Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Można ją zwiedzać indywidualnie i za darmo. Sami pojawiliśmy się tam wczesnym rankiem, ale żeby wejść do środka – trzeba zadzwonić dodatkowo dzwonkiem, aby wpuściła cię ochrona.

Jeśli masz taką możliwość – to najprzyjemniej jest tu ponoć podczas Industriady. Wtedy prócz opieki przewodnika, organizowane są atrakcje w postaci prezentowania pracy starych maszyn i innych doświadczeń. Jednak jeśli przyjdziesz tu „ot tak” – również wyjdziesz usatysfakcjonowany!

zabytkowa stacja wodociągowa zawada

zabytkowa stacja wodociągowa zawada

zabytkowa stacja wodociągowa zawada

zabytkowa stacja wodociągowa zawada

zabytkowa stacja wodociągowa zawada

Historia

Pod koniec XVIII wieku – w zachodniej części Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego trwało prawdziwe Eldorado, jeśli chodzi o wydobycie ołowiu, srebra, czy węgla. Ogromne maszyny parowe pracowały na tych terenach całą dobę, a powstające kolejne przedsiębiorstwa i nowi mieszkańcy – zgłaszali coraz większe zapotrzebowanie na wodę.

W pierwszej kolejności – zagospodarowano wodę wypływającą z nieczynnej kopalni srebra pod Tarnowskimi Górami, a później władze pruskie przystąpiły do budowy kompleksu wodociągowego, który wykorzystywać miał ujęcie wody odkryte pod Pyskowicami. Stację Wodociągową Zawada (znaną wtedy pod nazwą Państwowy Wodociąg Zawada-Zabrze) – uruchomiono w 1985 roku.

Od początku istnienia Stacji – napędzana była ona parą, a żeby ją wytworzyć – wystarczyło czarne złoto, czyli po prostu węgiel, którego na Śląsku było pod dostatkiem. Zapotrzebowanie na wodę ciągle jednak rosło, a stacja była modernizowana, maszyny wymieniane na większe, a obiekt rozbudowywany. Miał swoją kotłownię, co powodowało niezależność od dostaw energii, przynajmniej do czasu kiedy maszyny parowe zastąpiono nowocześniejszymi – zasilanymi elektrycznie. Dziś wykorzystuje się tu nowoczesne agregaty, ale stare maszyny dzięki pracownikom – ciągle dumnie prężą się na swoich miejscach i korcą, żeby przełączać tam wszystkie możliwe pokrętła. Choć raczej nie polecam tego robić. 😉

zabytkowa stacja wodociągowa zawada

zabytkowa stacja wodociągowa zawada

zabytkowa stacja wodociągowa zawada

zabytkowa stacja wodociągowa zawada

zabytkowa stacja wodociągowa zawada

Dla kogo?

Zabytkowa Stacja Wodociągowa Zawada wywarła na mnie wrażenie głównie przez lokalizację w pięknych budynkach. Uwielbiam też kunszt wykonania starych maszyn, bo kiedyś dbało się o najmniejsze detale. Jest to dobre miejsce dla fotografów, którzy liczą na ciekawe zdjęcia; dla osób które fascynują stare zakłady czy przemysł; i ogólnie dobre do wykorzystania podczas gorszej pogody. Zwiedzanie bez przewodnika zajmuje około 30-40 minut.

Stacja Uzdatniania Wody „Zawada”

ul. Bytomska 6, Karchowice
www.gpw-zawada.pl

Kiedyś fabryki i maszyny bywały ładniejsze niż niejeden dom. Szkoda, że dziś takie miejsca kojarzą się głównie ze smutnymi, metalowymi halami.

Opublikowany przez Skomplikowane Poniedziałek, 1 czerwca 2020

Klaudyna Turczyńska

Nie może usiedzieć w miejscu, każdy weekend spędzałaby w trasie. Pasjonatka fotografii. Lubi odpoczywać na wsi, ale kocha miasto. Łatwo odnajduje się w każdej roli i nie potrafi spędzać czasu bezczynnie. Czasem można ja spotkać, jak pilotuje z dzieckiem samolot i bazgra kredą po chodnikach, malując kotki. Nie żyje bez kawy.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Cześć!

Świat dzieli się na tych, którzy nie lubią zapachu benzyny i na tych, którzy go uwielbiają. My jesteśmy z tych drugich. Na tym blogu pokazujemy wszystkie fajne miejsca, które warto odwiedzić w Polsce. Nie musisz się już więcej zastanawiać co robić i gdzie iść w weekend. Z nami spędzanie czasu stanie się proste!

Chcesz więcej? Dołącz do grupy!

A może jeszcze więcej?