Strona główna » Ścieżka w Koronach Drzew – zobacz, jak wygląda las z ptasiej perspektywy
ścieżka w koronach drzew

Ścieżka w Koronach Drzew – zobacz, jak wygląda las z ptasiej perspektywy

Uwielbiasz patrzeć na góry i jesteś miłośnikiem wszelkich mostków? Być może zainteresuje cię Ścieżka Koronami Drzew na Słowacji, około 15 km od polskiej granicy.

Spacer ścieżkami w koronach drzew to coraz bardziej popularna atrakcja w Europie. Powstało tu co najmniej kilka takich podniebnych chodników m.in. w Czechach, w Niemczech, czy na Słowacji, a z tego, co czytałam – taka atrakcja ma powstać w ciągu kilku miesięcy także w Polsce (trwa budowa!). Sami od bardzo dawna, a właściwie od momentu, kiedy dowiedzieliśmy się, że takie coś w ogóle jest – marzyliśmy o zobaczeniu słowackiego „chodnik korunami stromov”, czyli właśnie Ścieżki w Koronach Drzew.

Spacer w koronach drzew

Sama nazwa wzbudza milion pozytywnych skojarzeń. Od razu przed oczami masz podniebne, drewniane molo, gdzie wokół pnie się w górę bogaty drzewostan. Czubki świerków, gdzie prawie masz możliwość ich dotknąć, widok na góry i wrażenie chodzenia po zielonym labiryncie. W rzeczywistości Ścieżka w Koronach Drzew jest bardzo ładnym punktem widokowym na znajdujące się w pobliżu szczyty, ale drzewa osadzone są raczej nisko. Jeśli jesteś wytrawnym piechurem – nie spotkasz tu nic ponadto, co można zobaczyć za cenę wejścia do Parku Narodowego w którychkolwiek górach, po wdrapaniu się na szczyt. Płacisz tu głównie za wygodę (ścieżka w dużej mierze jest dostosowana do osób niepełnosprawnych), komfort (na górę można wjechać kolejką) i pocztówkowy widoczek.

To oczywiście niczego temu miejscu nie odejmuje – piszę o tym, żebyś wiedział, na co się nastawić. W wakacyjny, poranny wtorek było tu bardzo dużo turystów. W tego typu miejscach, do których dostęp jest znacznie łatwiejszy (wystarczy mieć odpowiedni poziom gotówki) – zwiedzanie jest znacznie szybsze. Zrobisz zdjęcie z ładną panoramką, ale za chwilę musisz ustąpić miejsca kolejce osób, które czekają, aż będzie można przejść. Nie musisz mieć odpowiedniego obuwia (choć to góry), nie musisz mieć jedzenia (na górze jest zaplecze gastronomiczne), nie musisz martwić się, że się zmęczysz (bo nie ma gdzie). To takie fast-travel dobre dla osób, które np. mają małe dzieci, którym nie chce się chodzić; mają zaplanowane więcej atrakcji i ta ma być spędzona na luzie; albo nie lubią chodzić po górach, a lubią oglądać piękne widoczki. Sami wpadliśmy tu po intensywnym zwiedzaniu Budapesztu, po odwiedzeniu Aquaparku Tatralandia i to był kolejny z punktów na naszej trasie, w drodze na Małopolskę.

Informacje praktyczne

Ścieżka w Koronach Drzew na Słowacji znajduje się około 15 km od granic Polski, więc nie wjeżdża się tu na autostradę, co oznacza, że nie potrzebujesz winiety. Najlepiej przyjechać tu w godzinach porannych, ponieważ co prawda jest tu spory parking – ale bardzo szybko zapełnia się przez kolejne samochody. Na miejscu informacje umieszczone są w trzech językach – słowackim, angielskim i polskim. Bez problemu porozumiesz się tutaj po polsku, za co duży ukłon dla Słowaków. Za parking płaci się coś w granicach 3 euro. Wszędzie obowiązuje właśnie ta waluta.

Kupując bilety na Ścieżkę w Koronach Drzew – możesz dostać się do niej kolejką linową albo wejść na Bachledkę na piechotę. Przy wybraniu tej drugiej opcji warto zabrać ze sobą dobre buty, ponieważ szlak po drobnym deszczu zamienił się w dość błotnisty. Podejście także wydaje się strome i niezbyt przyjemne. Bilety na spacer Ścieżką w Koronach Drzew można kupić zarówno na dole, jak i na górze. Warto wcześniej sprawdzić aktualny stan pogodowy, ponieważ małe chmurki potrafią szybko zepsuć widok. Jeśli zależy ci na panoramie – im ładniejsza pogoda, tym lepszy widok. 🙂 W złą pogodę ścieżka może być zamknięta (śledź stronę w języku słowackim – tam dają więcej aktualnych informacji!). Warto wziąć ze sobą bluzę, ponieważ na górze jest chłodno.

ścieżka w koronach drzew

Spacer drewnianymi podestami

Po wjechaniu (lub samodzielnym wejściu) na szczyt Bachledki – kierujemy się od razu w stronę drewnianych podestów. Przy samym wejściu trwają jeszcze drobne prace remontowe, ale nie są one w obecnej formie utrudnieniem dla zwiedzających.

Od razu po wejściu na Ścieżkę w Koronach Drzew, zza chmur wyłaniają się górskie szczyty. Atrakcja znajduje się na granicy Pienińskiego i Tatrzańskiego Parku Narodowego, a drewniane podesty liczą ponad 600 metrów długości. Cała ścieżka jest wykonana bardzo solidnie, po drodze umieszczone są informacje ile obecnie metrów nad ziemią się znajdujemy. W wybranych miejscach znajduje się także informacja, na jakie szczyty patrzymy.

ścieżka w koronach drzew

ścieżka w koronach drzew

ścieżka w koronach drzew

ścieżka w koronach drzew

ścieżka w koronach drzew ścieżka w koronach drzew

ścieżka w koronach drzew

ścieżka w koronach drzew ścieżka w koronach drzew

Po drodze na podniebnej ścieżce zostało przygotowanych kilka atrakcji z myślą o najmłodszych turystach. Jest tu m.in. mały mostek linowy unoszący się kilkanaście metrów nad ziemią (oczywiście odpowiednio zabezpieczony siatką, więc dziecko bez problemu może wejść tu samo), czy mini przystanki edukacyjne.

ścieżka w koronach drzew

ścieżka w koronach drzew

ścieżka w koronach drzew

ścieżka w koronach drzew

Na trasie zostały też umieszczone statywy, do których można przymocować aparat i zrobić fajne ujęcie na okolicę lub… na siebie samego.

ścieżka w koronach drzew

ścieżka w koronach drzew

ścieżka w koronach drzew

ścieżka w koronach drzew

Wieża widokowa

Zwiedzanie Ścieżki w Koronach Drzew zostało uwieńczone wysoką, krętą, 32-metrową wieżą, z której roztacza się piękny widok. Oprócz tego na samej górze nad ziemią została rozpostarta siatka przypominająca trampolinę – gdzie trochę przytłacza widok ziemi w dole. Weszłyśmy tam same z Lilką, ale przyznam, że trochę miałam stracha, że jej się tam noga zaklinuje czy cuś i jak weszłyśmy tam na nogach – tak schodziłyśmy z tej bujającej się siatki, czołgając się.

Dla żądnych adrenaliny za cenę 2 euro można zjechać w dół zjeżdżalnią rurową (o długości 67 m). Sam zjazd trwa zaledwie chwilę (siada się na takiej specjalnej podkładce) i jest przeznaczony dla osób mających co najmniej 120 cm. Nie było też tak strasznie, jak myślałam i nawet nie krzyczałam. Chociaż po przemyśleniu – bardziej prawdopodobna jest opcja, że tak mnie zatkało, iż przypomniało mi się o tym, że mam wrzeszczeć dopiero po bezpiecznym wylądowaniu na dole. 😛

ścieżka w koronach drzew

ścieżka w koronach drzew

ścieżka w koronach drzew

ścieżka w koronach drzew

ścieżka w koronach drzew

Na koniec będąc tu z dziećmi – można zatrzymać cię na chwilę na małym placu zabaw. Infrastruktura jest tu w ciągłej rozbudowie, a na brak popularności juz teraz nie narzeka.

ścieżka w koronach drzew

Ścieżka Koronami Drzew na Słowacji to fajne miejsce na dodatkową wycieczkę, którą połączymy z innym zwiedzaniem. Zjazd na górę, przejście mostkami i powrót na dół zajmuje od 1 do 1,5 h, w zależności od tego ile czasu spędzimy na górze. Sama oceniam wycieczkę jako bardzo udaną, ale wartą odwiedzenia głównie wtedy, gdy spędzamy urlop w okolicy, a chcemy zobaczyć coś spektakularnego i innego od znanych nam atrakcji. Koszt zabawy dla dwójki dorosłych i dziecka w wieku szkolnym to około 52 euro.

Ścieżka w Koronach Drzew/ Chodník korunami stromov

Bachledova dolina 702, Ždiar
www.chodnikkurunamistromov.sk

Klaudyna Turczyńska

Nie może usiedzieć w miejscu, każdy weekend spędzałaby w trasie. Pasjonatka fotografii. Lubi odpoczywać na wsi, ale kocha miasto. Łatwo odnajduje się w każdej roli i nie potrafi spędzać czasu bezczynnie. Czasem można ja spotkać, jak pilotuje z dzieckiem samolot i bazgra kredą po chodnikach, malując kotki. Nie żyje bez kawy.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Cześć!

Świat dzieli się na tych, którzy nie lubią zapachu benzyny i na tych, którzy go uwielbiają. My jesteśmy z tych drugich. Na tym blogu pokazujemy wszystkie fajne miejsca, które warto odwiedzić w Polsce. Nie musisz się już więcej zastanawiać co robić i gdzie iść w weekend. Z nami spędzanie czasu stanie się proste!

Chcesz więcej? Dołącz do grupy!

A może jeszcze więcej?