Strona główna » Punkty widokowe Budapesztu – skąd najlepiej widać stolicę Węgier?

Punkty widokowe Budapesztu – skąd najlepiej widać stolicę Węgier?

Budapeszt ma to, czego z pewnością zazdrości mu wiele innych europejskich miast - cudowne położenie z niesamowitą panoramą na miasto. Zobacz, jak malowniczo wygląda stolica Węgier widziana z lotu ptaka!

Bardzo lubię ten moment, kiedy po urlopie wracam do domu i segreguję zdjęcia, przypominając sobie – co pięknego niedawno widziałam. W Budapeszcie byliśmy drugi raz (w celu zwiedzania, bo przejazdem to więcej) i tym razem zupełnie inaczej zapamiętałam to miasto. Za pierwszym razem Filip zabrał mnie tu na łączoną wycieczkę Austria-Węgry, żeby mi się oświadczyć. Biedak, nie był jeszcze wtedy świadomy, co go czeka. 😉

W każdym razie w porównaniu z Wiedniem Budapeszt przedstawiony na wycieczce zorganizowanej wypadł blado. A nawet bym powiedziała, że brzydko. Taka Polska, ale sprzed 20 lat. Szaro, nijako, wszystko podniszczone, a nawet jak było coś ciekawego – to wydawało się zaniedbane i prowadzone bez pomysłu. Nie wiem teraz, czy to kwestia źle poprowadzonej trasy, czy tak tu się zmieniło przez 9 lat, ale tym razem wyjechaliśmy z tego miasta oczarowani Budapesztem i Węgrami ogólnie. A pomyśleć, że jeszcze niedawno byłam przekonana, że koniec z Węgrami i przyjadę tu w ostatniej kolejności w zwiedzaniu Europy! Przyjechaliśmy tu głównie w celu zobaczenia wyścigu F1, a zwiedzanie miało być tylko dodatkiem, żeby urozmaicić sobie pobyt. Oglądając ponownie zdjęcia – cała nasza trójka zgodnie przyznała, że koniecznie trzeba tu jak najszybciej wrócić.

Na blogu pojawi się niebawem artykuł o najciekawszych miejscach, które udało nam się zobaczyć w Budapeszcie, ale tym razem chcę ci pokazać, jak pięknie wygląda to miasto z góry. Najpiękniejsze widoki dostępne są za darmo – zżera mnie ogromna zazdrość, że mieszkańcy mają taką panoramę na wyciągnięcie ręki. O ile zawsze trochę kombinujemy, żeby zobaczyć miasta z góry, co często wiąże się z dodatkowymi kosztami, bo trzeba szukać wież widokowych, czy tarasów widokowych – tak tutaj po prostu wszędzie jest genialny widok, bo zabytki są położone na wzgórzach, co wzmacnia efekt.

Punkty widokowe Budapeszt

Baszta Rybacka/Halászbástya

Szentháromság tér, Budapeszt

Przekornie zacznę od punktu, który widok ma „najgorszy” (ale nadal piękny) ze wszystkich tu wymienionych i na dodatek jako jedyny w tym zestawieniu – jest płatny. Baszta Rybacka wygląda jak zamek z jakiejś nowej produkcji Disneya. Jej nazwa ma związek z dawnym targiem rybnym znajdującym się pod jej murami. Gildia rybacka miała za zadanie chronić stąd miasto w razie oblężenia. Ten niezwykły taras ma aż siedem wież, które symbolizować mają przywódców węgierskich i wbrew pozorom nie jest bardzo stary, bo Basztę Rybacką wybudowano dopiero w 1902 roku.

Jeśli tylko będziesz miał taką możliwość, spróbuj kupić bilety na wieżę Kościoła Macieja (Mátyás Templom), która znajduje się tuż obok. Ponoć widok stamtąd jest znacznie ciekawszy i nie wydaje się łudząco podobny do tego widzianego za darmo z Zamkowego Wzgórza. Musisz jednak być cierpliwy – w sezonie turystycznym po bilety najlepiej udać się wcześniej, ponieważ na wejście na wieżę trzeba czekać nawet 3-4 godziny. Nam się niestety nie udało.

punkty widokowe budapeszt

punkty widokowe budapeszt

punkty widokowe budapeszt

punkty widokowe budapeszt punkty widokowe budapeszt

Wzgórze Zamkowe/Budavári Palota

Szent György tér 2, Budapeszt

Nawet jeśli nie masz najmniejszej ochoty na włóczenie się po zamku od środka – koniecznie obejrzyj go od zewnątrz. Będąc tu z grupą zorganizowaną – oglądaliśmy wnętrza i dziedziniec, nie zawracając sobie głowy dokładniejszym obejściem go dookoła. Błąd! Rozciąga się stąd cudny widok na Dunaj, Parlament i Wzgórze Gellerta. Całe otoczenie zamku zostało zaaranżowane na tarasy widokowe. Wszystko za darmo, więc nie ma wymówek. Zamek najlepiej obejść dookoła.

punkty widokowe budapeszt punkty widokowe budapeszt

punkty widokowe budapeszt

punkty widokowe budapeszt

punkty widokowe budapeszt

punkty widokowe budapeszt punkty widokowe budapeszt punkty widokowe budapeszt

punkty widokowe budapeszt

punkty widokowe budapeszt punkty widokowe budapeszt

Góra Gellerta/Gellért-hegy

Góra Gellerta ma wysokość 235 metrów i jeśli chcesz zobaczyć najlepszy widok na Budapeszt – jest dla ciebie punktem obowiązkowym. Jeśli jesteś tu z dziećmi – po drodze możesz zahaczyć o dwa bardzo fajne węgierskie place zabaw. Dotarcie na górę wymaga trochę wysiłku, ale możesz też podjechać tu samochodem. My zatrzymaliśmy się w pobliżu placów zabaw, później wdrapując się na szczyt. Prócz niesamowitego widoku uwagę przyciąga Pomnik Wolności (Szabadság szobor). Statua ma 14 metrów wysokości i przedstawia kobietę z gałązką palmową w ręce. Upamiętniać ma wszystkich, którzy polegli w walce o Węgry.

Widok z tego miejsca dosłownie zapiera dech w piersi i jeśli tylko nie masz zbytnio ograniczonego czasu zwiedzania – warto się wybrać.

punkty widokowe budapeszt

punkty widokowe budapeszt

punkty widokowe budapeszt

punkty widokowe budapeszt

punkty widokowe budapeszt

Wymienione tarasy widokowe to raj dla wszystkich tych, którzy korzystają z dronów. Budapeszt wydaje się z tej perspektywy ogromną metropolią, a Kraków, czy Warszawa wydają się przy nim wioskami, nawet po wdrapaniu się na ich najwyższe punkty widokowe. Rzeka wydaje się drapieżna, a góry w okolicy znacznie urozmaicają  widziany krajobraz. Koniecznie udaj się na mały spacer, bo Budapeszt widziany z góry to zdecydowanie jeden z większych atutów tego miasta, który będziesz potem długo wspominał.

Klaudyna Turczyńska

Nie może usiedzieć w miejscu, każdy weekend spędzałaby w trasie. Pasjonatka fotografii. Lubi odpoczywać na wsi, ale kocha miasto. Łatwo odnajduje się w każdej roli i nie potrafi spędzać czasu bezczynnie. Czasem można ja spotkać, jak pilotuje z dzieckiem samolot i bazgra kredą po chodnikach, malując kotki. Nie żyje bez kawy.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Cześć!

Świat dzieli się na tych, którzy nie lubią zapachu benzyny i na tych, którzy go uwielbiają. My jesteśmy z tych drugich. Na tym blogu pokazujemy wszystkie fajne miejsca, które warto odwiedzić w Polsce. Nie musisz się już więcej zastanawiać co robić i gdzie iść w weekend. Z nami spędzanie czasu stanie się proste!

Chcesz więcej? Dołącz do grupy!

A może jeszcze więcej?