Strona główna » Poznańskie Muzeum Pyry – wszystko, co musisz wiedzieć o ziemniaku w jednym miejscu!
poznańskie muzeum pyry

Poznańskie Muzeum Pyry – wszystko, co musisz wiedzieć o ziemniaku w jednym miejscu!

Kto nie jadł surowego ziemniaka, aby uniknąć przymusu pójścia do szkoły, niech pierwszy rzuci pyrą. A kto o pyrce nie słyszał, niech zasuwa do Poznańskiego Muzeum Ziemniaka (zwanego tu Poznańskim Muzeum Pyry), gdzie o ziemniaku rozprawia się godzinami i są to ciekawe fakty, o których ciężko usłyszeć gdziekolwiek indziej!

Zdecydowany król polskich stołów. Pierwsze warzywo, które można hodować na Marsie. Niekwestionowany symbol Pyrlandii (no może tuż obok rogala świętomarcińskiego). Uwaga, uwaga! Przed Państwem… ziemniak!

poznańskie muzeum pyry

Poznańskie Muzeum Pyry

Przyznam, że kiedy tylko usłyszałam, że w Poznaniu otwiera się muzeum poświęcone kartoflom – nie mogłam się doczekać, aż odwiedzę to miejsce! Poznańskie Muzeum Pyry powstało z prywatnej inicjatywy i ma przybliżyć swoim gościom wszystkie najważniejsze fakty z pojawienia się tego warzywa na terenie Polski. Czyż można wymyślić sobie bardziej odpowiednie do tego miejsce niż Poznań?

Byłam strasznie ciekawa, co takiego twórcy zaproponują dla  turystów. Przecież ziemniaki w swoim życiu chyba jadł każdy, kto mieszka na terenie naszego kraju. Co tu można dodać prócz tego, że są z nami od zawsze i stanowią podstawę kuchni polskiej?

Hmm… Czyżby?

poznańskie muzeum pyry
Podobno konsumpcja ziemniaka na terenie Polski spada na rzecz innych produktów, ale w Poznańskim Muzeum Pyry – ziemniak nadal rządzi.

Warsztaty

Do poznańskiego muzeum warto wpaść rodzinnie, chociaż świetnie będziemy się bawili także bez dzieci. Około godzinna prelekcja jest skierowana w moim  odczuciu do dzieci już od wieku 7 lat. Zwiedzanie odbywa się o pełnych godzinach, a już na początku w Poznańskim Muzeum Pyry, czeka na nas mała niespodzianka. Zasiadamy z grupą przy dużym stole, a każdy z nas dostaje małego ziemniaczka, zwanego tu „pyrką”. W Poznaniu wszystko brzmi trochę inaczej, ale po powrocie do domu, zauważasz, że coraz częściej w sklepie nie kupujesz „ziemniaków”, a pyry właśnie. Czujesz się prawie jak Jennifer Lawrence, która podała na swoim ślubie placki ziemniaczane jako „niezwykły frykas”. Pyra brzmi – jakbyś dzisiaj na obiadł jadł coś bardziej super niż zwykle. 😉

Ziemniaczek można obsypać dowolnymi przyprawami, które pojawiły się na stole, a następnie zawija się go w folię aluminiową. Na każdej pyrce nakleja się imię i nazwisko uczestnika, a później tak przygotowany – trafia do pieca. Godzina to idealny czas, aby dostać go później na pamiątkę, pod sam koniec zwiedzania. Spakowany w ładną torebeczkę, zaraz kończy jako szybka przekąska, bo co jak co – ale taki ciepły smakuje wybornie.

poznańskie muzeum pyry

poznańskie muzeum pyry

poznańskie muzeum pyry poznańskie muzeum pyry

Jak wygląda zwiedzanie Poznańskiego Muzeum Pyry?

Tuż po krótkiej części warsztatowej, każdy chętny dostaje swój worek jutowy, na którym może przysiąść, kiedy przewodnik obędzie opowiadał nam pokrótce – najważniejszą historię poznańskiej pyry. Dowiesz się: jak to warzywo trafiło do Europy i na polskie ziemie, skąd w ogóle nazwa „pyry” i że na początku wcale… nikt ich nie jadł. Ziemniak był po prostu luksusowym kwiatkiem o pięknych pąkach. Idąc do pierwszego lepszego warzywniaka – możesz kupić jedynie dwa gatunki ziemniaków: Irgę i Irysa. Zastanawiałeś się kiedyś, ile odmian w sumie jest w samej Polsce? Pewnie nie, podpowiem ci, że liczba jest trzycyfrowa. Ogólnie na świecie gatunków jest kilkaset razy więcej. Wow! Co ciekawe – Muzeum Ziemniaka sprowadza gatunki z innych krajów i ponoć jest tu możliwa adopcja takiej sadzonki.

W Poznańskim Muzeum Pyry znajduje się kilka aranżacji przedstawiających dany okres, o którym mówi nasz przewodnik. W tle puszczane są dźwięki odpowiednie do omawianej sceny. Ziemniak nie miał łatwo, bo albo nikt go nie chciał, albo zakazywała go sama „góra”, czyli kościół. Za to – jak już się przyjął, to był wykorzystywany do wszystkiego. Zwiedzanie tego muzeum to bardziej prelekcja, ale za to będziesz mógł później sypać ciekawostkami o ziemniorach godzinami, zaskakując towarzystwo. Dla najmłodszych przygotowano „wykopki”, gdzie mogą pogrzebać w piaskownicy w poszukiwaniu bulwiastych skarbów.

poznańskie muzeum pyry

poznańskie muzeum pyry

poznańskie muzeum pyry

Dania z ziemniaka

Na sam koniec zwiedzania w Poznańskim Muzeum Pyry, możemy zobaczyć improwizację baru, w którym zostały przedstawione różne dania, które można wykonać z ziemniaków. Jest  to bardzo wdzięczne warzywo, które można jeść zarówno w wersji słodkiej, jak i wytrawnej. Nic dziwnego, że to właśnie niepozorny ziemniaczek zawładnął polskimi stołami tuż po wojnie. Można było z niego wyczarować dowolne danie, a dodatkowe składniki tylko podkreślały jego smak.

poznańskie muzeum pyry

poznańskie muzeum pyry

Poznańskie Muzeum Pyry

Poznańskie Muzeum Pyry to właściwie obowiązkowe miejsce do zwiedzania, przy okazji odwiedzin Poznania. Nie jest to typowa ekspozycja, ale za to wychodzisz stąd z kompletną wiedzą, którą prawdopodobnie zaskoczysz nawet swoją babcię. Obsługa stoi tutaj na najwyższym poziomie i zna odpowiedzi na najdziwniejsze pytania dotyczące pyrów. To jedno z tych miejsc, do których wraca się w opowieściach. Polecam każdemu!

Poznańskie Muzeum Pyry

ul. Wroniecka 18, Poznań
Poznańskie Muzeum Pyry na Facebooku

Klaudyna Turczyńska

Nie może usiedzieć w miejscu, każdy weekend spędzałaby w trasie. Pasjonatka fotografii. Lubi odpoczywać na wsi, ale kocha miasto. Łatwo odnajduje się w każdej roli i nie potrafi spędzać czasu bezczynnie. Czasem można ja spotkać, jak pilotuje z dzieckiem samolot i bazgra kredą po chodnikach, malując kotki. Nie żyje bez kawy.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Cześć!

Świat dzieli się na tych, którzy nie lubią zapachu benzyny i na tych, którzy go uwielbiają. My jesteśmy z tych drugich. Na tym blogu pokazujemy wszystkie fajne miejsca, które warto odwiedzić w Polsce. Nie musisz się już więcej zastanawiać co robić i gdzie iść w weekend. Z nami spędzanie czasu stanie się proste!

Chcesz więcej? Dołącz do grupy!

A może jeszcze więcej?