Strona główna » Miejsca na spacer, dla których warto odwiedzić Ochotę!
ochota atrakcje

Miejsca na spacer, dla których warto odwiedzić Ochotę!

Zastanawiasz się, gdzie są najlepsze miejsca na spacer na Ochocie? Zapraszam cię na krótki spacer po tej dzielnicy!

Ochota jest jedną z mniejszych dzielnic Warszawy. Jej powierzchnia wynosi jedynie 9,72 km2. Jednocześnie to właśnie ta dzielnica ma największe zaludnienie – mieszka tu ponad 8600 osób na kilometr! Przez wiele lat Ochota kojarzyła mi się głównie z BlueCity i Polem Mokotowskim, które mimo mylącej nazwy, w większości leży właśnie na terenie tej dzielnicy. Niektórzy Pole Mokotowskie uwielbiają, ja akurat za nim nie przepadam.

Ochotę lubię za fakt, że stąd właściwie wszędzie jest blisko. Chcesz odwiedzić Wolę? Proszę bardzo. Śródmieście – rzut beretem.

Ochota Atrakcje

W Ochocie odwiedzić można:

Dziś chciałabym wam polecić kilka miejsc na spacer, do których lubię wracać.

Park Szczęśliwicki

Park Szczęśliwicki przed wojną był miejscem wydobywania gliny dla cegielni znajdującej się na Woli. Po II Wojnie Światowej nie miał wcale łatwiej – było to miejsce wywozu gruzu i ton śmieci pozostałych ze zrujnowanej Warszawy. Kiedy postanowiono „coś z tym zrobić”, okazało się, że wystarczył niecały metr ziemi, aby park powoli zaczął zarastać roślinami, drzewami i powróciły do niego zwierzęta.

Dziś można uznać, że jak na swoją przejmującą historię – Park Szczęśliwicki wygląda całkiem schludnie. Dosadzono wiele kolorowych krzewów, trzcin, wybudowano przyjazne alejki, a wody zarybiono. Nie można się w nich jednak kąpać. Na terenie parku znajduje się za to płatny basen pod chmurką. Zdjęcia zrobiłam we wrześniu i niestety było już trochę za chłodno, aby z niego skorzystać. Latem trzeba będzie to nadrobić. 🙂

ochota atrakcje ochota atrakcje ochota atrakcje ochota atrakcje

Park ma duży potencjał, ale nie do końca wykorzystany. Nie jest to najlepsze miejsce na piknik, ale na spacer z psem albo miłą przechadzkę? Czemu nie!

Górka Szczęśliwicka

Narty w Warszawie? No co, w stolicy wszystko jest możliwe. Górka Szczęśliwicka została usypana z gruzów Warszawy. Jednak już w latach 80 zaczął działać tu wyciąg orczykowy. Obecnie górka liczy sobie 152 m n.p.m. Można tu cały rok korzystać z uroków zjeżdżania na nartach dzięki zielonej macie typu Dendix produkcji angielskiej. Przy dodatnich temperaturach jest ona zraszana mgłą wodną, zapewniającą lepszy poślizg. Zimą – Górka Szczęśliwicka jest sztucznie naśnieżana. Widok co prawda nie jest tak powalający, jak w Zakopanem, czy Białce Tatrzańskiej, ale coś za coś. Na miejscu można wynająć instruktora, zjechać ze zjeżdżalni grawitacyjnej, a latem zjechać na pontonach.

ochota atrakcje

Park Zasława Malickiego

Park Zasława Malickiego to raczej skwer niż park. Jest naprawdę mały, ale bardzo zadbany i malowniczy niezależnie od pory roku. Drzewa otaczają ciasno niewielki staw. Jest tu dużo ptactwa – mewy, kaczki… W parku znajduje się też całkiem przystępny plac zabaw. Park jest atrakcją bardziej dla mieszkańców okolicznych bloków, ale ma w sobie to „coś”, za co go lubię.

ochota atrakcje ochota atrakcje ochota atrakcje ochota atrakcje

Plac Baśniowy

Co można zrobić ze starym spróchniałym drzewem? Niestety, aby nie zagrażało mieszkańcom – należy je wyciąć. Na Ochocie jednak mieszkańcy podeszli do tematu nieco inaczej. Drzewa zostały ścięte na wysokości powyżej 3 metrów, następnie znaleziono sponsora i zaproszono Andrzeja Zawadzkiego, który piłą mechaniczną stworzył ze smutnych kikutów prawdziwe cudeńka. Powstał miś Uszatek z klapniętym uszkiem, sowa Gertruda i krasnoludek. Na początku krasnoludek miał siedzieć pod grzybem, ale okazało się, że drzewo ma ogromną dziurę w środku, więc spontanicznie powstała nieco inna rzeźba.

Po kilku miesiącach na Placu Baśniowym to figur dołączono plac zabaw, który powstał wskutek petycji mieszkańców okolicznych bloków, którzy pragnęli dla swoich pociech przestrzeni do zabawy. W rezultacie powstały trzy strefy, dla trzech grup wiekowych. Są mostki, przejścia, liny, ścianka wspinaczkowa, czy miejsca przeznaczone do gryzmolenia kredą. Tuż za płotem jest boisko, gdzie można pograć w piłkę.

Plac Baśniowy to bardziej ciekawostka niż miejsce odwiedzin, jednak jeśli będziesz w pobliżu — koniecznie tu zajrzyj!

ochota atrakcje

ochota atrakcje

To nie koniec

Ochota powoli inwestuje w odmianę obrazu dzielnicy. Już teraz rewitalizowane są kolejne parki, nieśmiało pojawiają się kolejne miejsca rozrywki oraz restauracje. Z niecierpliwością będę tych zmian wypatrywać, by potem podrzucić wam je w kolejnych aktualizacjach tego tekstu!

Klaudyna Turczyńska

Nie może usiedzieć w miejscu, każdy weekend spędzałaby w trasie. Pasjonatka fotografii. Lubi odpoczywać na wsi, ale kocha miasto. Łatwo odnajduje się w każdej roli i nie potrafi spędzać czasu bezczynnie. Czasem można ja spotkać, jak pilotuje z dzieckiem samolot i bazgra kredą po chodnikach, malując kotki. Nie żyje bez kawy.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Cześć!

Świat dzieli się na tych, którzy nie lubią zapachu benzyny i na tych, którzy go uwielbiają. My jesteśmy z tych drugich. Na tym blogu pokazujemy wszystkie fajne miejsca, które warto odwiedzić w Polsce. Nie musisz się już więcej zastanawiać co robić i gdzie iść w weekend. Z nami spędzanie czasu stanie się proste!

Chcesz więcej? Dołącz do grupy!

A może jeszcze więcej?