Strona główna » Muzeum Podgórza – poznaj historię dzielnicy, która wcale nie chciała być częścią Krakowa
muzeum podgórza

Muzeum Podgórza – poznaj historię dzielnicy, która wcale nie chciała być częścią Krakowa

Uwielbiam czasem zaglądać do małych muzeów zamiast wielkich molochów. Mają swoją duszę i potrafią ująć ciekawostkami!

Nie inaczej jest z Muzeum Podgórza. To w sumie dość niewielki, ale fantastyczny budynek, który w całości został poświęcony jednej z obecnej dzielnic Krakowa – Podgórzu.

muzeum podgórza

Jeżdżąc do Krakowa, do tej pory nie zastanawiałem się nad jego rozwojem w ciągu wieków.

Ot, Kraków jaki jest, każdy widzi. Tu Wawel, tam Smok, a tutaj Wisła. Ogromna aglomeracja, której nie da się przecenić, jeśli mówimy o jej roli w historii Polski.

A przecież miasto to, jak każde inne – ewoluowało, zmieniało się na przestrzeni setek lat i pochłaniało mniejsze osady w okolicy. Muzeum Podgórza skupia się właśnie na tym aspekcie. Bo niewielu dziś pamięta, że obecna dzielnica miasta była niegdyś zupełnie osobnym miastem. Z własnym samorządem, przemysłem, obiektami mieszkalnymi i ulicami. Ten stan trwał aż do 1914 roku, gdy oficjalnie połączono oba organizmy miejskie w jeden wielki konglomerat.

muzeum podgórza muzeum podgórza

W samym muzeum można na ten temat przeczytać wiele ciekawostek

Uderzyło mnie to, jak twórcy muzeum uczciwie podeszli do tematu wchłonięcia jednego miasta przez drugie. Spacerując kolejnymi korytarzami pełnymi różnych eksponatów – wyczytać można fragmenty gazet, czy listów z zachowanymi opiniami ludzi. Jak toczyły się rozmowy o jego połączeniu? Jak reagowano na ten pomysł? Co sądzono o samym pomyśle? I wbrew pozorom – nie są to opinie przychylne. Ludzie skarżyli się na to, że Kraków… śmierdzi i jest brudny, gdy Podgórze było czyste i zadbane. Mieszkańcy Krakowa uważani byli za niemiłych i rasistowskich, gdy Podgórze było otwartym miastem o wielokulturowej społeczności.

Gdy zatem docieramy do prasy informującej o zgodzie na połączenie – artykuły są przeplatane głosami zarówno popierającymi, jak i krytykującymi tę decyzję. Efekt jest jeszcze mocniejszy, gdy skorzysta się ze stanowisk, na których można posłuchać relacji z nagranych komentarzy.

muzeum podgórza muzeum podgórza muzeum podgórza

Nie tylko fuzja

Temat połączenia dwóch konkurujących ze sobą miast niewątpliwie jest ważny w dziejach Krakowa, ale dla Podgórza było to tylko zwieńczenie historii. W Muzeum Podgórza dowiesz się nie tylko tego, jak miasto skończyło, ale zapoznasz się także z jego początkami i rozwojem. Eksponaty sięgają czasów najdawniejszych – począwszy od pierwszych śladach osadnictwa i chronologicznie prowadzą nas aż do współczesności. Podgórze od samego początku rozwijało się bardzo dynamicznie – pokazując, że otwarcie na wielokulturowość oraz wielonarodowościowość realnie wpływało na jego rozwój.

Muzeum Podgórza podtrzymuje pamięć o pierwotnej kulturze dzielnicy

Właśnie dlatego lubię zaglądać do takich miejsc. W wielkich, ogólnomiejskich muzeach często pokazuje się życie miasta i jego społeczności jako takiego, bez wgłębiania się w detale nadające kolorytu miastu. Mniejsze obiekty, jak właśnie Muzeum Podgórza skupiają się na mniejszych społecznościach, czasem pokazując obraz z perspektywy „typowego Kowalskiego”, zakładu fryzjerskiego, czy osiedlowego warzywniaka. A ten wydaje mi się znacznie ciekawszy i bliższy mi niż jakikolwiek inny.

muzeum podgórza muzeum podgórza

Dla kogo?

Na pewno każdy mieszkaniec Krakowa powinien się tutaj zjawić. To fascynująca historia jednej z dzielnic miasta pokazana od zarania dziejów aż do współczesności – pełna wzlotów, upadków i pomysłowości mieszkańców. Przesiąknięta emocjami, często niepotrzebnymi, ale autentycznymi; pokazuje historię, jaką trudno odnaleźć w innych tego typu miejscach.

Do odwiedzin zachęcam jednak nie tylko samych krakowiaków. Muzeum Podgórza to inspirujące, wciągające i szalenie ciekawe miejsce dla każdego poszukiwacza wiedzy, ciekawostek i historii. Szczególnie dla tych, którzy szukają miejsc nieoczywistych, pokazujących coś innego niż największe placówki tego typu.

Muzeum Podgórza

ul. Powstańców Wielkopolskich 1, Kraków
www.muzeumkrakowa.pl

Wiecie, że dzielnica Krakowa – Podgórze, było kiedyś osobnym miastem? I, że jego mieszkańcy wcale nie byli przekonani do…

Opublikowany przez Skomplikowane Wtorek, 14 lipca 2020

Filip Turczyński

Zawodowo inżynier jakości oprogramowania. Pracowałem przy kilku grach w tym przy Wiedźminie oraz w firmach LG i Samsung przy telefonach komórkowych. Pasjonat i kolekcjoner gier (kilkaset) i konsol (24). Uwielbia aktywnie spędzać czas wolny ze swoją rodziną.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Cześć!

Świat dzieli się na tych, którzy nie lubią zapachu benzyny i na tych, którzy go uwielbiają. My jesteśmy z tych drugich. Na tym blogu pokazujemy wszystkie fajne miejsca, które warto odwiedzić w Polsce. Nie musisz się już więcej zastanawiać co robić i gdzie iść w weekend. Z nami spędzanie czasu stanie się proste!

Chcesz więcej? Dołącz do grupy!

A może jeszcze więcej?