Mimo tego, że od zagłady dinozaurów minęło ponad 65,5 mln lat – cały czas fascynują one zarówno dzieci, jak i dorosłych. Lilka obecnie pasjonuje się astronomią i ewolucją – więc, jako że tematy się w jakiś sposób dla niej zazębiają – staramy się prowadzić ją do miejsc, które mogą być dla niej interesujące. Tym sposobem regularnie odwiedzamy po kolei wszystkie parki dinozaurów, które mamy na trasie naszych przejazdów.
W Polsce mam wrażenie, że temat jest ciągle raczkujący, ale już i tak można znaleźć tu co najmniej kilkanaście „wypasionych” miejsc, gdzie maluchy spędzą długie godziny, a dorośli z przyjemnością popatrzą się na duże gady. Często plastikowe figury ruszają się, wydają dźwięki i są naturalnych rozmiarów. Takie eksponaty znajdziesz w Juraparku Bałtów i jego odpowiedniku – Juraparku Solec. W województwie świętokrzyskim znajduje się bardzo fajna (i darmowa) leśna ścieżka Gagaty Sołtykowskie z prawdziwymi (!) śladami teropoda i zauropoda.
Parki dinozaurów prześcigają się w pomysłach, w jaki sposób przyciągnąć do siebie turystów. Takie miejsca regularnie opisujemy na blogu, ale czasem trafiamy na mniejsze atrakcje. Tak właśnie było ze ścieżką edukacyjną Dinozaury Krasnobród.
Dinozaury Krasnobród
Dinozaury Krasnobród nie są miejscem, w którym spędzisz cały dzień. Raczej nie są też atrakcją, do której warto przemierzać kilkadziesiąt kilometrów. Są za to świetną propozycją dla rodzin z dziećmi (ja proponuję maluchy do mniej więcej 6 lat), które spędzają swój urlop w okolicy Krasnobrodu i chciałyby zobaczyć coś innego. Na przykład pobawić się pośród jurajskich stworów.
Ścieżka edukacyjna została otwarta w 2011 roku przez prywatnego przedsiębiorcę. Zaznaczę to raz jeszcze – jest to ścieżka edukacyjna, a nie szumnie nazywany park dinozaurów. Ja w tym artykule nazw będę używać zamiennie, ale chciałabym – abyś miał świadomość, że jest to miejsce, które warto potraktować jako przystanek na trasie lub włączyć je pomiędzy inne wycieczki. Cały park jurajski jest położony w niedalekiej odległości od Doliny św. Rocha i jest otwarty w sezonie wiosenno-letnim.
Przy kupnie biletów na początku zostajesz poinstruowany, że o pełnej godzinie jest możliwość zwiedzania z przewodnikiem. Nie skorzystaliśmy z tej usługi, ponieważ akurat pogoda była z tych „pod psem”, a my wykorzystaliśmy półgodzinną lukę bez deszczu. Jeśli jednak planujesz wizytę w Dinozaury Krasnobród – to warto mieć to na uwadze i tak zaplanować pobyt, by załapać się na prelekcję. Przy okazji podpowiem, że cały teren liczy sobie 2 ha i nie ma tu zadaszeń, więc lepiej wybrać sobie do zwiedzania porę suchą, albo kalosze, bo chodzenie po mokrej trawie kończy się małą powodzią w butach. 😉
Ścieżka z planszami 3D
Przy okazji kupna biletów, w kasie dostaniesz (do zwrotu przy wyjściu) papierowe okulary 3D. Na początku pomyślałam, że to trochę słaby pomysł. Okulary niezbyt dobrze trzymają się na głowie i najlepiej asekurować je ręką, aby nie spadły na ziemię, co też robiłam.
Kawałek dalej przez leśny odcinek prowadzi wyznaczona ścieżka z planszami, na której umieszczono zdjęcia dinozaurów w 3D. Idąc jednak tak z tymi okularkami na nosie – doświadcza się bardzo ciekawego efektu! Niektóre zdjęcia są tak dobrze wykonane, że poruszając się – masz wrażenie, że dinozaury także są w ruchu. Gdyby zastosowano tu plastikowe okulary, to nie miałabym się do czego doczepić.
Figury dinozaurów
Po wyjściu z lasku przed oczami pojawiają się w końcu dinozaury. Modeli jest kilkanaście, a do największych z nich można podejść naprawdę blisko. Wokół każdej z figur ustawiono tabliczki z krótkimi informacjami na ich temat. Przekazują one najważniejsze ciekawostki na temat wybranego stworzenia (2-3 zdania), czas, miejsce występowania i jego wysokość. Wydaje mi się, że jest to wystarczające – biorąc pod uwagę fakt, że zwiedzać Dinozaury Krasnobród można z przewodnikiem.
W parku mimo braku pogody kręciło się sporo rodzin, a dzieci ogólnie wydawały się zadowolone z możliwości zobaczenia i dotknięcia dinozaurów. Figury ulokowane są na dużej polanie i oglądać je można zgodnie z założeniem twórców, czyli od: Prekambru (od powstania Ziemi), przez Paleozoik (związany z wielką eksplozją kambryjską, życiem w Ordowiku i Sylurze), Dewon (powstawanie życia na lądzie, gdzie formowały się rybo-płazy), Karbon (okres gigantyzmu flory i fauny), Paleozoik (z przedstawicielem płazów), Mezozoik (panowanie gadów i dinozaurów), Trias i w końcu Jurę i Kredę, czyli okres prawdziwego panowania dinozaurów.
Można też pominąć ten etap i zwiedzać je dowolnie – czyli od tych, które jako pierwsze przyciągną naszą uwagę, bo trasa nie jest wydzielona linkami. W pobliżu dinozaurów umieszczono tabliczki z okresem, z którego pochodzą, gdzie również można poczytać kilka ciekawostek. Zdjęcia na nich umieszczone również są w 3D.
Ogólnie znajduje się tu około 20-25 figur, w tym głównie przedstawiciele Jury (Scelidozaur, Syntars, Wulkanodon, 9-metrowego Allozaur, Dilofozaur, Diplodok) i Kredy (Iguanodon, Karnotaur, Deinonych, Troodon, Parazaurolofuz, Albertozaur i Triceratops z maluchem). Większe dinozaury wykonane są całkiem profesjonalne, niektóre mniejsze są nieco kiczowate, ale przyznam, że dzieciakom to w ogóle nie przeszkadza. Podobnie jak na opisywanej niedawno tymczasowej wystawie Living Dinosaurs – w przeciwieństwie do dorosłych – dzieci mogłyby tu spędzić znacznie więcej czasu.
Na ścieżce tematycznej Dinozaury Krasnobród, część mniejszych figur otoczona jest ogrodzeniami. Podejrzewam, że to przez fakt, aby maluchy wspinając się na nie – nie uszkodziły ich delikatniejszej konstrukcji. Ogrodzenia są jednak wykonane z siatki, więc nawet mniejsze dziecko wszystko dokładnie przez nią zobaczy.
Plac zabaw
Po zwiedzaniu obiektu, maluchy mogą skorzystać z niewielkiego placu zabaw. Znajduje się tu domek wzorowany na mieszkanie Flinstonów, huśtawki, zjeżdżalnie i ogromna piaskownica z foremkami, na której można spędzić (w zależności od posiadanego egzemplarza dziecka) od kilku do kilkunastu minut.
Warto?
Ścieżka edukacyjna Dinozaury Krasnobród to chyba jedno z pierwszych miejsc poświęconym dinozaurom, które powstało na Lubelszczyźnie. Nie jest to olbrzymi obiekt, a raczej uzupełnienie atrakcji, które można znaleźć w miasteczku. Uważam, że warto tu podjechać z mniejszymi dziećmi, choć niekoniecznie z takimi, które miały okazję poznać „duże” parki rozrywki, bo mogą się poczuć zawiedzione. Ja polecam na krótki postój – spokojnie spędzisz tu od 30 minut do godziny.
Ścieżka edukacyjna „Dinozaury Krasnobród”
Dolina św. Rocha, Krasnobród
www.dinozaury-krasnobrod.pl
Wizyta tam to jak na razie najgorzej wydane pieniądze w tym roku.. od kilkunastu lat prawie nic się nie zmieniło. Za siebie i 4-letniego synka zapłaciłem 42zł!!! co do cen w internecie – najzwyczajniej okłamują by zwabić klienta. 42zł za 20-30 minut zwiedzania bo naprawdę nie ma tam za bardzo co oglądać oprócz kilku dużych dinozaurów to stanowczo za dużo!!!