Strona główna » Postcrossing – wymieniaj się pocztówkami z ludźmi z całego świata
postcrossing

Postcrossing – wymieniaj się pocztówkami z ludźmi z całego świata

Marzy ci się zebrać pokaźną pulę pocztówek z Europy albo nawet z całego świata? Zainteresuj się Postcrossingiem, który ułatwi ci to hobby!

Całkiem niedawno, podczas sprzątania mojej „tajemnej” (nawet ja nie pamiętam, co tam jest) walizki z pamiątkami – przepadłam na długie minuty w starych pocztówkach, które wysyłała mi niegdyś rodzina i znajomi z różnych okazji. Od zawsze chomikowałam takie rzeczy i nie mogłam – ot tak po prostu wyrzucić tego małego radosnego wspomnienia do śmieci.

Zawsze zachwycają mnie różne fotografie na pocztówkach, kiedy oglądam stoiska z pamiątkami. Do tej pory nie mogę oprzeć się, aby nie kupić sobie kilku na zapas. Po co mi to – nie mam pojęcia, ale jakiś czas temu znalazłam super opcję, dzięki której mogę wymieniać się moimi pocztówkami z ludźmi na całym świecie, przez co mam tego towaru jeszcze więcej. Postanowiłam się z tobą moim odkryciem podzielić, bo choć najwięksi fani pocztówkowej wymiany pewnie dawno już tam są – na pewno jeszcze wielu o tym nie słyszało.

Postcrossing – o co chodzi?

Idea Poscrossingu jest bardzo prosta. Po prostu wymieniasz się swoimi pocztówkami z ludźmi na całym świecie. W skrócie – zakładasz bezpłatnie konto na stronie, po czym kiedy zapoznasz się ze wszystkimi zasadami – losujesz, do kogo ze świata trafi twoja kartka.

System wysyła ci na maila adres tej osoby (osoba obdarowana twojego adresu domowego nie zobaczy) i jej profil. Ludzie mają różne gusta – są osoby, które zbierają pocztówki w kotki, inne chcą widokówki z widokiem twojego miasteczka, kolejne takie na których widać sztuczne ognie, a jeszcze inne – ucieszą się jak dostaną cokolwiek. Niektórzy w miarę możliwości proszą o stempel z jakiejś atrakcji itd. Ty możesz się do tych próśb dostosować albo nie. Ja zawsze staram się wybrać coś indywidualnie.

Na kartce piszesz to, co ci się podoba, np. kim jesteś i czym się zajmujesz, albo co robisz w wolnym czasie. Możesz też napisać ciekawostki z Polski albo jaka jest u ciebie pogoda. A może wpiszesz dlaczego warto nasz kraj odwiedzić? Albo z czym ci się kojarzy miejsce, do którego kartkę wysyłasz. Niech fantazja cię poniesie. Kartka powinna być napisana w języku angielskim. Jeśli sobie z tym językiem nie radzisz, na pewno zadanie ułatwi ci Google Translate.

postcrossing

postcrossing

postcrossing

Najważniejszą rzeczą, o której nie możesz zapomnieć – to wpisanie identyfikatora

To indywidualny, krótki ciąg cyfr i liter, który pozwoli obdarowanemu twoją kartą na zarejestrowanie jej w systemie Postcrossing. Dzięki temu zwiększysz swój limit w systemie na wysyłanie kartek (na początku możesz wysłać tylko jedną), a tym samym – więcej z nich trafi do ciebie.

postcrossing

postcrossing

postcrossing

postcrossing

Czy to jest bezpieczne?

Serwis istnieje od kilku lat, a w projekcie bierze udział (w momencie pisania tego artykułu) ponad 790 000 osób z 210 krajów. 56 660 881 pocztówek trafiło na różne adresy. Postcrossing jest darmowy, a jedyne opłaty, jakie ponosimy to za pocztówkę i znaczek (który jest w tej zabawie najdroższy). Sama wysyłam kartki raz na miesiąc – od razu kilka naraz. Ale nadaję sobie limity, żeby nie zbankrutować.

Za to moment, kiedy w twojej skrzynce pocztowej znajdujesz coś innego niż rachunki i gazety reklamowe z Robaka, albo innego Płaza – jest naprawdę fantastyczny! Sama uwielbiam dostawać pocztówki i za każdym razem mam straszny fun, kiedy mogę przeczytać kilka słów od kogoś na świecie. Cała idea Postcrossingu jest fajna dla osób, które zbierają kartki. Niektóre są zapisane drobnym maczkiem, aby jak najwięcej przekazać na tak niewielkiej przestrzeni, co jest naprawdę miłe. To totalnie co innego niż gotowe, drukowane życzenia, gdzie znajduje się jedynie adres i… podpis. Polecam, tylko uprzedzam, że zabawa bardzo szybko wciąga!

Klaudyna Turczyńska

Nie może usiedzieć w miejscu, każdy weekend spędzałaby w trasie. Pasjonatka fotografii. Lubi odpoczywać na wsi, ale kocha miasto. Łatwo odnajduje się w każdej roli i nie potrafi spędzać czasu bezczynnie. Czasem można ja spotkać, jak pilotuje z dzieckiem samolot i bazgra kredą po chodnikach, malując kotki. Nie żyje bez kawy.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Cześć!

Świat dzieli się na tych, którzy nie lubią zapachu benzyny i na tych, którzy go uwielbiają. My jesteśmy z tych drugich. Na tym blogu pokazujemy wszystkie fajne miejsca, które warto odwiedzić w Polsce. Nie musisz się już więcej zastanawiać co robić i gdzie iść w weekend. Z nami spędzanie czasu stanie się proste!

Chcesz więcej? Dołącz do grupy!

A może jeszcze więcej?