Strona główna » Ratunku! Doktorze Google, niech mi pan pomoże, moje dziecko właśnie się dusi!
doktor google

Ratunku! Doktorze Google, niech mi pan pomoże, moje dziecko właśnie się dusi!

Panie doktorze proszę mi powiedzieć:

…co to jest, ta żółta wysypka na całej buzi mojego dziecka? Czy mogę to posmarować tłustym kremem? Bo na takim innym forum to napisali, że nie mogę, bo zakażenie, ale może ich dzieci nie chorowały na to, co moje? Jak Pan uważa?

Ja rozumiem, rozumiem, że do lekarza!

Ale ja potrzebuję na cito, wie Pan, jakie czasy wszyscy oszukują, lekarze to kłamcy i sprzedawczyki! Tylko na Pana można liczyć! Za złotówkę sprzedadzą, jeden z drugim, ja to już wiem!

Czytałam na takim jednym forum zresztą, sąsiadka mi poleciła. Bardzo fajne, mamusie się ze sobą kumplują i piszą do siebie wszystkie. Można się tam różnych rzeczy dowiedzieć, np. taka jedna – chrzestną chciała zostać, samej będąc w ciąży!
Ja to nie wiem, co to w głowie trzeba mieć!
Odpisałam biedaczce, że absolutnie ma odmówić, przecież dziecku coś się może stać! I jeszcze szczęście by nienarodzonemu bobaskowi zabrała… a tak widzi Pan, przeczyta, co ja napisałam i na pewno odmówi, od złego uratuje.

Ach! Jeszcze mi się przypomniało, przepraszam, że tak doktorowi gitarę zawracam!

Ale ja nie mam czasu, a Pan – raz, dwa sprawdzi na już… bo moja córka to się z chłopakiem spotyka! Taki, pyskaty, rudy koleś. No powiem Panu, że mi to się on nie podoba! Ale ja nie o tym.
Panie doktorze, ja to bym chciała wiedzieć, jak sprawdzić, czy moja córka jest dziewicą…
Co Pan mówi?!
Naprawdę, wystarczy, że szerzej chodzi?
Miałam właśnie takie wrażenie, że coś krzywo idzie! To takie wstydliwe, ale Pan to wie najlepiej, prawda panie doktorze? Pewnie zawracam Panu głowę, ale tylko na Pana można liczyć! Naprawdę!

Jeszcze Pan mi powie czy jest jakaś mamusia, która podała swojemu dziecku lek XYZ? Na opakowaniu jest napisane, że nie należy leku trzymać dłużej, niż miesiąc po otwarciu. Czy jednak ktoś podał? Hmm dziwne… niemożliwe, że nie słyszał Pan o takim przypadku! Proszę przejrzeć archiwa jeszcze raz, Panie doktorze na pewno jedna osoba się znajdzie!*


Z niepokojem obserwuję trend, w którego macki czasami sama wpadam.

Wszelkie problemy – bóle, mdłości (Czy jestem w ciąży? Mam wrażenie, że odczuwam ruchy dziecka!), szczepienia, choroby – są rozwiązywane przez wpisanie objawów w wyszukiwarkę. Ja oczywiście nie chcę negować łaknienia wiedzy u ludzi. Radzenie się o model wózka, o metody wychowawcze, o doświadczenia innych matek są jak najbardziej wskazane, nigdy jednak nie powinny być traktowane jako: „jakaś baba w necie mi odpisała, więc tak jest na pewno!”

Wiele razy byłam świadkiem jak na prywatnych grupach Facebook, matki pisały, że dziecko przelewa się przez ręce i co ona ma robić, bo wizytę ma dopiero jutro rano. Przerażająca jest nieznajomość zasad pierwszej pomocy, brak edukacji na temat swojego dziecka.

Na początku roku na jednej z grup zagościła „położna”. Jakaś babka – z imieniem i nazwiskiem, nawet jakieś zdjęcie miała wklejone. Mamusie były szczęśliwe i zadowolone, że oto chodzenie na wizyty się skończy. Pozwolę sobie wkleić fragment łańcuszka, który się pojawił po jakimś czasie, odkąd zaczęła „działać” w sieci:

„Osoba ta rozmawiając z mamusiami, prosi je o zdjęcia ich dzieciaczków, pod pretekstem sprawdzenia rozwoju… Zaczyna się od stópek, a kończy na zdjęciu całego ciałka. […] Tam było coś takiego – poprosiła o zdjęcia stópek opartych o pośladki (pozycja żabki). Dziewczyna wysłała te zdjęcia, za chwilę była prośba o zdjęcie dziecka na golaska (wysłała), a później? Poprosił o zdjęcie z jej nagą piersią i dzieckiem!”

Pomijam kwestie, jakim trzeba być kretynem, aby myśleć, że na podstawie zdjęcia położna powie nam, czy rozwój jest prawidłowy, czy nie. Wysyłanie fotek swojej pociechy jakiejś obcej „babie” (?) zakrawa na absurd. Niestety coraz częściej utwierdzam się w przekonaniu, że ludzie to idioci – szczekają o pedofilach schowanych w krzakach, a sami nie robią nic na proste sztuczki przestępców. Po co korzystać z Tor, jak można wszystkie dane uzyskać „legalnie”, od samego rodzica?
Posługiwanie się internetem i wyszukiwarką nie jest złe, pamiętajmy jednak, aby w sieci zachowywać zdrowy rozsądek i czasem zadzwonić lub iść na wizytę do kogoś kompetentnego, a nie zawsze korzystać tylko z rad osoby, o której jedyne co wiemy to numer IP.

*Przytoczone historie w pierwszej połowie tekstu były oparte o prawdziwe pytania użytkowników.
Zdjęcie główne – Google

Klaudyna Turczyńska

Nie może usiedzieć w miejscu, każdy weekend spędzałaby w trasie. Pasjonatka fotografii. Lubi odpoczywać na wsi, ale kocha miasto. Łatwo odnajduje się w każdej roli i nie potrafi spędzać czasu bezczynnie. Czasem można ja spotkać, jak pilotuje z dzieckiem samolot i bazgra kredą po chodnikach, malując kotki. Nie żyje bez kawy.

3 komentarze

Dodaj komentarz

 • wiele się mówi o ochronie dzieci korzystających z internetu – kontrolowanie, blokowanie i takie tam blablabla….ale chyba najpierw należałoby nauczyć rodziców rozsądnego korzystania z tego dobra…w końcu przykład idzie z góry! pozdrawiam Pani Rolnik

 • Dobrze napisany post.
  Fakty, trochę od siebie a to wszystko zmusza do myślenia.
  Tylko nasuwa się pytanie, czy przeczytają to osoby, bezgranicznie udające Dr.Google?
  Że zgrozą obserwuję, że takie osoby spotykam na co dzień.
  Nie twierdzę, że radzenie się w wyborze wózka jest złe, ale metody wychowawcze dzisiejszych matek mnie przerażają. Czy nie lepiej posłuchać doświadczeń naszych matek, które nas wychowały i dzięki którym wyrośliśmy na ludzi?
  Posta zapisuję. Bloga obserwuję.
  Pozdrawiam serdecznie 🙂

  • Dzięki.
   Oczywiście – przecież sami często szukamy porad w sieci chociażby dotyczących zakupów. Tylko właśnie brakuje nam trochę takiego złotego środka. Gdy dziecku coś dolega – w pierwszej kolejności idę do lekarza a nie na Facebooka 🙂

   Pozdrawiamy!

Cześć!

Świat dzieli się na tych, którzy nie lubią zapachu benzyny i na tych, którzy go uwielbiają. My jesteśmy z tych drugich. Na tym blogu pokazujemy wszystkie fajne miejsca, które warto odwiedzić w Polsce. Nie musisz się już więcej zastanawiać co robić i gdzie iść w weekend. Z nami spędzanie czasu stanie się proste!

Chcesz więcej? Dołącz do grupy!

A może jeszcze więcej?