Strona główna » Folkowe paznokcie – hybryda inspirowana wzorami kaszubskimi
paznokcie we wzory kaszubskie

Folkowe paznokcie – hybryda inspirowana wzorami kaszubskimi

Na ostatniej wizycie u manikiurzystki postanowiłam sprawić sobie folkowe paznokcie. Jako pierwsze na moich dłoniach zagościły wzory inspirowane haftem kaszubskim.

Zawsze, kiedy mam wybrać jakąś pamiątkę z danego regionu Polski – mój wzrok leci w kierunku tych ze wzorkami ludowymi. Uwielbiam wszelkie wycinanki, hafty i kolorowe kwiaty. Jestem zbieraczem pocztówek, wieszam na ścianach co ładniejsze motywy, a zdjęcia z folklorystycznych imprez wypełniają mi dysk.

Kiedy podczas sprzątania szuflad, natrafiłam na jedną z kartek z kaszubskim pozdrowieniem – od razu zatęskniłam za polskim morzem. Jednocześnie pomyślałam, że te wzorki są tak totalnie ponadczasowe, że spokojnie sprawdziłyby się w eleganckim wnętrzu na nowoczesnych przedmiotach. A jak już zaczęłam kombinować, to wpadłam na pomysł, że to przecież idealna inspiracja na moje paznokcie!

Folkowe paznokcie – paznokcie we wzory kaszubskie

Zaczęłam szperać po sieci w poszukiwaniu kaszubskich strojów ludowych. Okazuje się, że w zależności od regionu – sukienki miały kolory zielone, żółte albo niebieskie. Postanowiłam skupić się na odcieniu szafirowym, bo jakoś najbardziej mi podpasowały do mojej wizji. 😉

Zdobienia ograniczyłam do trzech paznokci. Na małym palcu znajdują się paski, które pojawiają się na dole kaszubskich spódnic.  Na paznokciach palca serdecznego i środkowego poprosiłam o namalowanie wzorków imitujących wybrane kwiaty z haftu kaszubskiego. Kolory, jakie są w nim wykorzystywane to niebieski, zielony, czerwony, żółty i czarny. Mają one odpowiadać krajobrazowi kaszubskiemu – słońcu, zbożom, jeziorom, niebu, morzu, lasom. Ciekawostką jest, że czerwony ma symbolizować krew, którą Kaszubi są gotowi przelać, gdyby przyszło do obrony ziemi.

Haft kaszubski to głównie kwiaty, chociaż czasem pojawiają się i owady. Na obu dłoniach wzorki są inne, żeby było bardziej zróżnicowanie.

paznokcie we wzory kaszubskie

paznokcie we wzory kaszubskie paznokcie we wzory kaszubskie

paznokcie we wzory kaszubskie

paznokcie we wzory kaszubskie

Ogromnie podoba mi się pomysł wykorzystania folkowych motywów na paznokciach, więc możesz spodziewać się, że przy następnych wizytach nie zabraknie tu motywów góralskich i łowickich! Motywy ludowe to kopalnia inspiracji, bo przecież można wykorzystywać tę tematykę wielokrotnie i za każdym razem dłonie mogą prezentować się kompletnie inaczej.

Hybrydę zrobiła mi zdolna Pani Weronika z Salonu fryzjerskiego Styl.

Klaudyna Turczyńska

Nie może usiedzieć w miejscu, każdy weekend spędzałaby w trasie. Pasjonatka fotografii. Lubi odpoczywać na wsi, ale kocha miasto. Łatwo odnajduje się w każdej roli i nie potrafi spędzać czasu bezczynnie. Czasem można ja spotkać, jak pilotuje z dzieckiem samolot i bazgra kredą po chodnikach, malując kotki. Nie żyje bez kawy.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Cześć!

Świat dzieli się na tych, którzy nie lubią zapachu benzyny i na tych, którzy go uwielbiają. My jesteśmy z tych drugich. Na tym blogu pokazujemy wszystkie fajne miejsca, które warto odwiedzić w Polsce. Nie musisz się już więcej zastanawiać co robić i gdzie iść w weekend. Z nami spędzanie czasu stanie się proste!

Chcesz więcej? Dołącz do grupy!

A może jeszcze więcej?