Strona główna » Okiem faceta – Zaraz!
zaraz

Okiem faceta – Zaraz!

Wiesz, jak to jest - wydajesz facetowi proste polecenie: pozmywaj naczynia/wynieś śmieci/poodkurzaj pokój/powieś ramkę na zdjęcia. Pełna nadziei wyczekujesz, aż twój mężczyzna zerwie się z kanapy i rzuci się w wir pracy. Zamiast tego, słyszysz krótkie: "zaraz!"

To nie jest tak, że facetowi się czegoś nie chce zrobić, bądź co gorsza – nie planuje tego zrobić wcale. Zdaję sobie sprawę z faktu, że w twojej głowie powstał już cały obraz twojego mężczyzny, gdzie słowo „leń” jest jeszcze wyrażeniem bardzo taktownym. Jednak uwierz mi – jesteś kobietą, a to automatycznie sprawia, że twoje poglądy na nas są wyolbrzymione oraz zwykle niezgodne z prawdą.

Prawdziwą przyczyną naszych „opóźnień” w wykonywaniu zadań jest planowanie.

Dlaczego opóźnienia umieściłem w cudzysłowie? Otóż opóźnienia tak naprawdę nie ma. Po prostu w naszym planie nie ma jeszcze miejsca na realizację tego zadania.
Dla was obraz jest następujący: prosicie chłopa o coś, a ten wał leży na kanapie.
Nie, nie, kochaniutkie! On nie odpoczywa! On w tym czasie PLA-NU-JE. Niestety często jest tak, że torpedujecie nas zadaniami:

 • Pozmywaj!
 • Poodkurzaj!
 • Zajmij się dzieckiem!
 • Wyłącz telewizor!
 • Sprzątnij skarpety!
 • I gacie!
 • Opuść deskę w kiblu! (Ile razy mam ci powtarzać?!)

Przy takim natłoku obowiązków, organizacja jest niezbędna! Plan to podstawa! A, że nam facetom najlepiej się planuje właśnie w pozycji leżącej…

Pilot od telewizora wbrew pozorom nie znajduje się w naszej dłoni tylko po to, by włączyć kolejny mecz. Nie! Pilot służy do przeprowadzenia eksperymentu myślowego.

Facet nie odpoczywa w tym czasie!
My naprawdę ciężko pracujemy! Podczas planowania bowiem, trzeba opracować schemat działania – tak ułożyć te zadania w konspekt, by np. do łazienki wejść tylko raz.
Po co, po co?
Jak to po co? A jeśli wejdę dwa razy, a kobieta w tym czasie odpali mi następne zadanie?
Zmień w końcu tę rolkę papieru toaletowego!
No co się śmiejesz? Nie jest tak?
No, jest.
Klops jest. Bo trzeba zadania przeorganizować! Najlepiej właśnie w salonie.

Wspomniałem wcześniej o przeprowadzaniu eksperymentów myślowych. Wbrew pozorom, to BARDZO odpowiedzialne zadanie. Dla kobiety rozkaz jest banalny – co za filozofia nastawić pranie.

A o tym już mówiłem i powtarzać będę – ta pozornie prosta czynność, wcale łatwa nie jest. Nastawienie prania w myślach jest zadaniem wysoce konstruktywnym, pomagającym uniknąć wielu problemów i pułapek:

 • Jakie pranie nastawić (Kolor czy biel? Różowy czy kanarkowy wpadający w banana?)
 • Jak otworzyć pralkę i gdzie znajduje się pralka?
 • Do którego pojemnika wsypać proszek, a do którego płyn?
 • Moc prania i ogarnięcie prania (Bawełna czy codzienne? A może delikatne?)

To cholernie ważne! To wy spłycacie: „nastaw pranie”.

Wykonywanie zadania następuje od razu, po przejściu dwóch omówionych etapów: planu i eksperymentu myślowego.

A ty pewnie myślałaś, że z twojego focha?
Nie. To dlatego, że odpowiednio się przygotowaliśmy. A więc mieliśmy wszystko porządnie rozplanowane i myślowo eksperymentalnie dowiedzione, iż powierzone zadanie da się wykonać w odpowiednim czasie i miejscu!

Kobiety jednak bywają… no są, jakie są. Od razu mają w głowie sytuację, kiedy facet podczas zmywania potłukł talerz z ulubionej zastawy, skaleczył się podczas wieszania ramki, pofarbował pranie, czy wychodząc ze śmieciami – wrócił po godzinie, śmierdząc piwskiem.

Otóż moje drogie panie – wynika to najczęściej ze złego planowania.

Wasz facet nie poświęcił odpowiednio dużo czasu na tę fazę. Nie jestem w stanie stwierdzić, z czego to wynika – może go poganiałaś? Albo na etapie eksperymentów myślowych, zatrzymałaś ten ważny proces nowymi żądaniami – i biedak musiał zaczynać cały proces od początku?

W każdym razie, niczym wujek dobra rada mam dla ciebie wskazówkę. Po pierwsze – nie atakuj oskarżycielskimi pytaniami:
– Kiedy w końcu TO zrobisz?!

Wtedy właśnie najczęściej pada odpowiedź „zaraz”, bo nic innego nam nie przychodzi do głowy (trwa pierwsza faza!). Jeśli chcesz, by mężczyzna wykonywał zadania sprawnie i bez uszczerbku na zdrowiu (twoim i swoim), a widzisz go śpiącego, bądź leżącego przed telewizorem – nie przeszkadzaj mu! On w tej chwili bardzo, bardzo ciężko pracuje, czego dowiodłem wyżej!
A zadania swoje wykona na pewno. Tyle że zaraz.

Filip Turczyński

Zawodowo inżynier jakości oprogramowania. Pracowałem przy kilku grach w tym przy Wiedźminie oraz w firmach LG i Samsung przy telefonach komórkowych. Pasjonat i kolekcjoner gier (kilkaset) i konsol (24). Uwielbia aktywnie spędzać czas wolny ze swoją rodziną.

7 komentarzy

Dodaj komentarz

Cześć!

Świat dzieli się na tych, którzy nie lubią zapachu benzyny i na tych, którzy go uwielbiają. My jesteśmy z tych drugich. Na tym blogu pokazujemy wszystkie fajne miejsca, które warto odwiedzić w Polsce. Nie musisz się już więcej zastanawiać co robić i gdzie iść w weekend. Z nami spędzanie czasu stanie się proste!

Chcesz więcej? Dołącz do grupy!

A może jeszcze więcej?