Strona główna » Poradnik początkującego konsolowca – jakie gry uruchomię na swoim Xboxie?
jakie gry uruchomię na xboxie

Poradnik początkującego konsolowca – jakie gry uruchomię na swoim Xboxie?

Masz Xboxa, ale nie wiesz jakie gry możesz na nim uruchomić? Przygotowałem zestawienie dla każdego modelu, które z pewnością ci w tym pomoże.

Wielokrotnie na grupach czy w komentarzach pod postami – spotykam się z pytaniami, jakie gry można uruchomić na konkretnej generacji Xboxa. Nic dziwnego – wsteczna kompatybilność, chociaż jest mocno forsowana przez Microsoft, ma jeszcze sporo ograniczeń. Co więcej – dla niektórych gier lepiej trzymać… starego Xboxa 360 niż nowiuśkiego Xboxa Series X z dziewiątej generacji.

Temat wydaje się prosty, ale tylko powierzchownie. Stąd postanowiłem umieścić w jednym artykule informacje odnośnie wszystkich generacji Xboxów tak, by było to jasne i czytelne dla każdego.

Mam Xboxa. W jakie gry mogę zagrać?

jakie gry uruchomię na xboxie

Pierwsza konsola od Microsoftu zadebiutowała 15 listopada 2001 roku, a więc grubo ponad 19 lat temu. Pod wieloma względami był to powiew świeżości na rynku konsol (wbudowany dysk HDD, dostęp do sieci, debiut Xbox Live), chociaż historycznie ocenia się dziś tę konsolę w kategoriach porażki rynkowej. Niemniej to właśnie na tej konsoli zadebiutowała masa kultowych gier takich jak: Halo, Forza Motorsport, Baldur’s Gate: Dark Alliance, czy Black. Co oczywiste – na Xbox Classic (umówmy się na tę nazwę, bowiem będę jeszcze do niej wracał!) możesz zagrać tylko w gry dedykowane tej konsoli. Ale wiele z nich, możesz uruchomić także na najnowszym Xbox Series X.

Mam Xbox 360. W jakie gry mogę zagrać?

jakie gry uruchomię na xboxie

Xbox 360 to ogromny hit komercyjny i marketingowy Microsoftu. Do dziś jest to chyba najbardziej rozpoznawalna i najlepiej zareklamowana konsola od „zielonych”. Kryje w sobie masę ciekawostek, a samych edycji specjalnych dostaliśmy ponad 120! To także gigantyczny katalog gier liczący 2085 pozycji.

To też urządzenie, przy którym Microsoft nie bał się eksperymentować. Doczekaliśmy się aż sześciu różnych sprzętowych odmian, masy akcesoriów (nawet tak bezużytecznych, jak HD DVD), a także przedłużającego mu życie Kinecta. Podsumowując – jest w co grać i chociaż dziś grafika potrafi już nieco kłuć po oczach – nadal jest to ogromny katalog gier, po które warto sięgnąć. To właśnie na tej platformie zadebiutowały takie hity jak: Gears of War, Wiedźmin 2, czy Red Dead Redemption.

W co możesz zagrać:

 • Wszystkie gry dla Xboxa 360
 • Wszystkie gry dla Kinecta z Xboxa 360 (wymagany Kinect for Xbox 360)
 • UWAGA: można też uruchomić 462 gier z 1001 z Xbox Classic (ich pełna lista znajduje się tutaj).
 • W każdym przypadku musisz mieć fizyczny nośnik z grą.

Mam Xbox One. W co mogę zagrać?

jakie gry uruchomię na xboxie

Do niedawna najnowsza generacja konsoli, która została zdetronizowana wraz z debiutem Xbox Series S|X. Co ciekawe – początkowo nie była w żadnym stopniu kompatybilna wstecznie. Ta funkcja pojawiła się dopiero w 2015 roku, a więc w dwa lata po debiucie samego sprzętu. I chociaż trzeba przyznać, że katalog gier jest w dalszym ciągu rozbudowywany – to jednak kompatybilność wsteczna jest trochę pogmatwana i potrafi przyprawić o zawrót głowy.

W przeciwieństwie do Xboxa 360 – Xbox One jest kompatybilnie wsteczny także cyfrowo. Krótko mówiąc – jeśli masz grę przypisaną cyfrowo do konta (np. z Xboxa 360), wystarczy, że ją zainstalujesz i możesz się nią cieszyć do woli. Jeśli masz na płycie – musisz ją włożyć do napędu. Oznacza to, że jeśli masz wersję Xbox One S All-Digital, a masz płyty z grami z poprzedniej konsoli – nie będziesz mógł cieszyć się wsteczną kompatybilnością. Co ciekawe, jeśli jesteś retro-maniakiem i zależy ci na dostępie do katalogu gier z klasycznego Xboxa, to albo musisz polować na Xbox Classic albo… trzymać w szafie Xboxa 360. Szczegóły, poniżej!

jakie gry uruchomię na xboxie

W co możesz zagrać:

  • W każdą grę z Xbox One, Xbox One S oraz Xbox One X
  • Wszystkie gry dla Kinecta z Xboxa One (wymagany Kinect for Xbox One)
  • 577 gier z 2084 z Xbox 360 (pełną ich listę znajdziesz tutaj)
  • 39 gier z 1001 z Xbox Classic (pełną ich listę znajdziesz tutaj).
 • UWAGA: Nie uruchomisz żadnej gry z Xboxa 360 wymagającej czujnika Kinect.

Często przewija się też pytanie: Czy mogę uruchomić gry z Xbox Series X na swoim Xbox One? Oczywistą odpowiedzią jaka się nasuwa to nie. Jednak Microsoft zamierza przez 2-3 lata po premierze wspierać swoją starszą konsolę równolegle z tą nową. Tutaj ważne jest oznaczenie na pudełku, które możesz zobaczyć poniżej.

jakie gry uruchomię na xboxie

Jeżeli widzisz takie oznaczenie, masz pewność, że w grę zagrasz na obydwu generacjach konsoli. Gdyby na pudełku widniało wyłącznie Xbox Series X – wówczas nie ma możliwości, byś uruchomił grę na Xbox One.

Mam Xbox Series S|X. W co mogę zagrać?

jakie gry uruchomię na xboxie

Najnowsza generacja konsoli od Microsoftu wynosi wsteczną kompatybilność na nowy poziom. Dosłownie! Nie dość, że wspiera gry z poprzedniej generacji, to jeszcze w znaczący sposób je ulepsza. W wielu przypadkach można spodziewać się ulepszonej grafiki, lepszego framerate’u, a dla wielu pozycji dodano nawet HDR! W tym kontekście nie dziwią komunikaty giganta z Redmond, że najnowsza generacja jest tą najlepszą dla fanów starszych gier.

Jednak jak zawsze – we wszystkim tkwi haczyk. Podobnie i tutaj. Co naturalne, Xbox Series S nie posiada wbudowanego napędu, zatem jeśli posiadasz swoją kolekcję na płytach – możesz o niej zapomnieć. Jeśli posiadasz ją cyfrowo, to podobnie jak w generacji One, bez problemu możesz gry instalować i się nimi cieszyć. To tyle, jeśli chodzi o model Series S.

W co możesz zagrać:

 • W każdą grę z Xbox One, Xbox One S oraz Xbox One X, Xbox Series S oraz Xbox Series X.
 • 577 gier z 2084 z Xbox 360 (pełną ich listę znajdziesz tutaj). Wiele z nich jest znacząco ulepszona i usprawniona!
 • 39 gier z 1001 z Xbox Classic (pełną ich listę znajdziesz tutaj). Kilka z nich jest ulepszonych i usprawnionych!
 • UWAGA: Nie uruchomisz żadnej gry z Xboxa 360 oraz Xbox One wymagającej czujnika Kinect.

A jak ze sprzętem?

Gry to nie wszystko. Konsola to także masa akcesoriów w postaci kierownic, padów, headsetów i wielu, wielu innych gadżetów. Wszystkie zależności między konsolami rozpisałem w osobnym artykule, który znajdziesz tutaj.

Filip Turczyński

Zawodowo inżynier jakości oprogramowania. Pracowałem przy kilku grach w tym przy Wiedźminie oraz w firmach LG i Samsung przy telefonach komórkowych. Pasjonat i kolekcjoner gier (kilkaset) i konsol (24). Uwielbia aktywnie spędzać czas wolny ze swoją rodziną.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Chcesz więcej? Dołącz do grupy!

Spodobało się? Polub :)

Instagram

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .