Strona główna » Jak wyjąć ciasto z blachy?
jak wyjąć ciasto z blachy

Jak wyjąć ciasto z blachy?

W pocie czoła przygotowujesz najpiękniejsze ciasto, jakie do tej pory miałaś okazję zrobić. Zanosisz je na rodzinną imprezę, gdzie zapewne zostanie pochłonięte w kilka minut. Jednak pojawia się jeden problem. Jak do cholery wyjąć je z brytfanki?!

Niezależnie od przyjęć, na które chodzę, często widzę ten sam obraz. Kiedy nadchodzi moment krojenia tortu, następują porozumiewawcze spojrzenia i słowa:
– Może ty lepiej pokrój…?
Faceci jakby znikają za stołem, a kobiety organizują się jak w jakimś kółku gospodyń i słyszysz kilka rad naraz, każdą inną na temat krojenia (kurde) ciasta.

Nie wiem jak tobie, ale mi największą trudność sprawia pierwszy kawałek, zawsze jest trochę bardziej krzywy, ale później już leci:
– Ciociu Stasiu, cioci mniejszy? Nie ma najmniejszego problemu, już kroję!

Znacznie gorzej jest z ciastem z tzw. dużej blaszki. Męczysz się, pieczesz, dekorujesz, przyozdabiasz. W końcu szczęśliwa bierzesz głęboki oddech i w duchu jarasz się, że jest perfekcyjnie – brak zakalca, a ciasto wygląda na PRZEPYSZNE. Kawa gotowa, teraz tylko podać je gościom. Tylko kurde jak?

jak wyjąć ciasto z blachy

Odkroić mały kwadrat i wyjąć go łyżką, a potem jakoś pójdzie? Gorzej, jak jest z galaretką i na herbatnikach na spodzie. W rezultacie wyjmujesz kolejne kawałki naruszone albo z amputowanym dołem. Nikt nigdy nic nie komentuje, ale rozmawiając z innymi kobietami – wiem, że nie tylko ja miałam z tym problem. Ta mała perfekcjonistka w tobie wrzeszczy i mówi:
– Kochanie, mamy problem…

Brakujący kawałek boli, ale dziś zdradzę wam sekret, jak sobie z tym radzę. Sposób działa na każdy rodzaj ciasta, które chcesz wydobyć z nierozpinanej blachy.

Co będzie potrzebne:
  • Folia spożywcza
  • 2 większe od blachy płaskie tace/deski do krojenia albo tak jak u mnie – sztywne podkładki
  • nożyczki
  • nóż

jak wyjąć ciasto z blachy

Jak wyjąć ciasto z brytfanki:
jak wyjąć ciasto z blachy
Ostrym nożem przesuwamy po rantach ciasta, aby dobrze odeszło od blaszki.
jak wyjąć ciasto z blachy
Rozwijamy folię spożywczą na długość blaszki. Nie ma potrzeby zawijać jej pod spód blachy. Niech leży luźno.
jak wyjąć ciasto z blachy
Nożyczkami odcinamy nasz kawałek od reszty folii.
jak wyjąć ciasto z blachy
Na blachę kładziemy tacę, czy sztywną podkładkę i…
jak wyjąć ciasto z blachy
…pewnym ruchem całość przekręcamy do góry nogami. Jeśli nie jesteśmy przekonani, że ciasto odeszło od formy – możemy ostukać blachę. Następnie zdejmujemy ją.
jak wyjąć ciasto z blachy
Zdejmujemy papier do pieczenia, jeśli wykładaliśmy nim blachę.
jak wyjąć ciasto z blachy
Na ciasto kładziemy drugą tacę i ponownie szybkim i pewnym ruchem przekładamy je do góry nogami.
jak wyjąć ciasto z blachy
Teraz sernik jogurtowy będzie można kroić znacznie łatwiej. Lifehack, który bardzo ułatwia życie.

jak wyjąć ciasto z blachy

Klaudyna Turczyńska

Nie może usiedzieć w miejscu, każdy weekend spędzałaby w trasie. Pasjonatka fotografii. Lubi odpoczywać na wsi, ale kocha miasto. Łatwo odnajduje się w każdej roli i nie potrafi spędzać czasu bezczynnie. Czasem można ja spotkać, jak pilotuje z dzieckiem samolot i bazgra kredą po chodnikach, malując kotki. Nie żyje bez kawy.

3 komentarze

Dodaj komentarz

Cześć!

Świat dzieli się na tych, którzy nie lubią zapachu benzyny i na tych, którzy go uwielbiają. My jesteśmy z tych drugich. Na tym blogu pokazujemy wszystkie fajne miejsca, które warto odwiedzić w Polsce. Nie musisz się już więcej zastanawiać co robić i gdzie iść w weekend. Z nami spędzanie czasu stanie się proste!

Chcesz więcej? Dołącz do grupy!

A może jeszcze więcej?