Strona główna » Gdzie wysłać list do Mikołaja? Który Mikołaj odpisuje?
gdzie wysłać list do mikołaja

Gdzie wysłać list do Mikołaja? Który Mikołaj odpisuje?

Zastanawiasz się, jaki jest prawidłowy adres do Świętego Mikołaja, gdzie wysłać list i w jakim języku i który Santa Claus zechce ci odpisać? Sprawdziliśmy to!

Kiedy podpytywałam znajomych, jak wygląda w ich domach kwestia odbierania „list życzeń” do Mikołaja – okazało się, że każdy ma nieco inny system. U jednych listy wiesza się na lodówce, a święty zabiera je np. kiedy uzna, że dzieci są wystarczająco grzeczne. Jeszcze inni nic nie wysyłają, tylko głośno wypowiadają życzenie. U kolejnych – elfy same robią wywiad i nic nie trzeba pisać. Będzie, co będzie.

U nas listy wrzuca się do przygotowanej 5 grudnia świątecznej skarpety, czasem przygotowujemy dla Mikołaja pierniczki i marchewkę dla Rudolfa. Nocą Mikołaj zabiera list od dziecka, zjada piernik – zostawiając okruszki, Rudolf nadgryza marchewkę i 6 grudnia do skarpety trafiają drobiazgi np. kalendarz adwentowy, czekoladowy mikołaj i np. mandarynki. To taka nasza tradycja i choć mała jest już coraz mniej mała i myśli mocno logicznie – to póki ma chęć kontynuować ten zwyczaj – będziemy tak robić.

Jednak w tym roku postanowiliśmy wysłać listy trochę inaczej. To znaczy tradycyjnie – pocztą. Adresów do Mikołaja jest kilka – więc Lilka napisała kilka takich samych listów. Następnie koperty wspólnie zaadresowaliśmy – podając adres zwrotny, który jest konieczny, jeśli chcemy, by Mikołaj nam odpisał. Koperty dostały znaczek z twarzą Lewandowskiego i poszły w świat.

gdzie wysłać list do mikołaja

Dotarły raczej wszystkie, a przynajmniej nic nie wróciło. Spodziewam się, że nawet przy pomocnikach – odpisanie na wszystkie listy wysyłane z całego świata trochę zajmuje – więc odpowiedź może przyjść po kilku miesiącach. Albo wcale nie przyjdzie, bo elfy mają TYYYYLE pracy. 😉 Lilka wykazała się dużym zrozumieniem i wychodzi z założenia, że jeśli prezenty będą w Wigilię o czasie, znaczy, że listy trafiły tam, gdzie trzeba.

No, ale jednak fajnie wiedzieć, że wysłane listy nie zostaną bez odpowiedzi, co nie? To zobaczmy, który Mikołaj odpisuje i ile czasu mu to zajmuje! Wpis będzie edytowany, jeśli coś przyjdzie w ciągu roku. Zobaczymy.

Adres do Świętego Mikołaja:

Co napisać w liście do Mikołaja zależy przede wszystkim od dziecka. Te mniej „pisate”, mogą coś narysować. Starsze mają okazję wysłać tradycyjny list według swojej wizji. To dobra okazja na poćwiczenie angielskiego, bo w większości adresów (poza Polską) – Mikołaj jeśli odpowie – to i tak w tym języku. Oczywiście możesz ograniczyć się do jednego adresu. Tak zresztą będzie naturalniej.

Polska:

Biuro Świętego Mikołaja

ul. Letnia 10
57-215 Srebrna Góra

Data wysłania listu: 30.10.2019
Data kiedy Mikołaj odpisał:
2.12.2019

Piękna koperta ozdobiona świątecznymi naklejkami i oryginalną pieczęcią Biura Listów do Świętego Mikołaja sprawiła, że od razu chciało się ją otworzyć! Podobno do Srebrnej Góry trafiają listy z całej Polski – często nawet takie, które nie mają znaczka albo poprawnego „mikołajowego” adresu. My nie ryzykowaliśmy i laurka Lilki trafiła tu z poszanowaniem zasad wysyłki listów.

gdzie wysłać list do mikołaja

Przy otwieraniu listu ze środka wysypało się… gwiazdkowe konfetti! Ale to był szał! Dalej Mikołaj pisze, że list od dziecka sprawił mu wiele radości i że niedługo rusza w świat, aby dostarczyć maluchom prezenty. List z Polski jest o tyle fajny, że dziecko czytające nawet trochę – będzie szczęśliwe, że może go przeczytać samodzielnie.

gdzie wysłać list do mikołaja

Ponieważ Polska Wioska Świętego Mikołaja nie jest wspierana przez Pocztę Polską – aby ułatwić elfom zadanie – wsadź do środka znaczek zwrotny albo nawet kilka.

Poczta świętego Mikołaja

Miejska Biblioteka Publiczna w Rabce-Zdroju
ul. Orkana 27
34-700 Rabka-Zdrój

Data wysłania listu: 30.10.2019
Data kiedy Mikołaj odpisał: 8.01.2020

Bardzo miła niespodzianka czekała kilkanaście dni po Nowym Roku, kiedy do Lilki dotarła koperta od Mikołaja z Rabki-Zdroju. W mieście tym znajduje się pomnik Mikołaja, o którym już pisaliśmy na blogu. Dodatkową atrakcją jest właśnie możliwość wysłania listu (w sezonie okołomikołajowym) i otrzymania odpowiedzi. Co roku organizuje się tu konkurs literacki na najpiękniejszy list, a zwycięzcy dostają nagrody od sponsorów.

gdzie wysłać list do mikołaja

gdzie wysłać list do mikołaja

Finlandia:

Santa Claus

Arctic Circle
Tähtikuja 1
96930 Rovaniemi, FINLAND

Data wysłania listu: 30.10.2019
Data kiedy Mikołaj odpisał: 🙁

Norwegia

Julenissen’s Postkontor

Torget 4
1440 Drøbak, NORWAY

Data wysłania listu: 30.10.2019
Data kiedy Mikołaj odpisał:
🙁

Julenissen i Norge

Savalen
2500 Tynset, NORWAY

Data wysłania listu: 30.10.2019
Data kiedy Mikołaj odpisał:
🙁

Niemcy

Weihnachtsmann

Weihnachtspostfiliale
16798 Himmelpfort, Germany

Data wysłania listu: 30.10.2019
Data kiedy Mikołaj odpisał:
14.11.2019

List zaadresowany na dane Lilki ogromnie ją ucieszył. Na kopercie widniała grafika reniferów, a drukowany znaczek i stempel był świąteczno-mikołajowy, więc nie miała wątpliwości, kto właśnie do niej napisał.

gdzie wysłać list do mikołaja

gdzie wysłać list do mikołaja

gdzie wysłać list do mikołaja

Do tego Mikołaja można napisać po angielsku, po niemiecku, ale także po polsku. Córka napisała po polsku, a list otrzymała w wersji angielskiej. Mikołaj dziękuje za przesłaną listę życzeń i mówi, że wie, iż fajnie jest otrzymywać pocztę, więc od razu odpisuje. W kolejnych zdaniach opowiada, że elfy dostarczają mu listy od dzieci z całego świata. Ma tylko chwilkę, bo musi zająć się reniferami. Opowiada, co najbardziej lubi w tym świątecznym okresie (m.in. to, że rodzice czytają swoim dzieciom opowiadania świąteczne, śpiewają kolędy albo że robią z nimi pierniczki). Nie może obiecać, że spełni wszystkie życzenia, ale co roku stara się, żeby było to specjalne święto. Prosi też, by w przyszłym roku także dostarczyć mu nowy list i przesyła życzenia cudownych świąt dla rodziny dziecka.

Dodatkowo do kartki dołączono 3 kartki pocztowe. Cudowna niespodzianka!

gdzie wysłać list do mikołaja

Niezależnie od tego, czy mikołaj odpisał, czy nie – sam proces pisania i wysyłania klasycznego listu był już pełen emocji. Dlatego, jeśli masz zamiar zrobić podobnie – nie zrażaj się! Potraktuj to jako dobrą zabawę i okazję do wysłuchania, co dziecko naprawdę pragnie znaleźć pod wigilijnym drzewkiem.

Klaudyna Turczyńska

Nie może usiedzieć w miejscu, każdy weekend spędzałaby w trasie. Pasjonatka fotografii. Lubi odpoczywać na wsi, ale kocha miasto. Łatwo odnajduje się w każdej roli i nie potrafi spędzać czasu bezczynnie. Czasem można ja spotkać, jak pilotuje z dzieckiem samolot i bazgra kredą po chodnikach, malując kotki. Nie żyje bez kawy.

5 komentarzy

Dodaj komentarz

Cześć!

Świat dzieli się na tych, którzy nie lubią zapachu benzyny i na tych, którzy go uwielbiają. My jesteśmy z tych drugich. Na tym blogu pokazujemy wszystkie fajne miejsca, które warto odwiedzić w Polsce. Nie musisz się już więcej zastanawiać co robić i gdzie iść w weekend. Z nami spędzanie czasu stanie się proste!

Chcesz więcej? Dołącz do grupy!

A może jeszcze więcej?