Strona główna » Pyzy Flaki Gorące!
pyzy flaki gorące

Pyzy Flaki Gorące!

Mimo że Różyca dziś nie ma, przy ulicy Brzeskiej powstał lokal, który kultywuje dawną tradycję.

Gdy Bazar Różyckiego przechodził lata swojej świetności – byłem za mały, by tam bywać, a co dopiero mieć stamtąd jakieś wspomnienia.  Kiedy zaś mój wiek pozwolił mi już na swobodne przemieszczanie się, to nawet nie będę sam siebie okłamywał – nie było to moje centrum zainteresowania. Kto bowiem chodziłby jako nastolatek na bazar, podczas gdy w każdej dzielnicy, niczym grzyby po deszczu wyrastały kolejne, nowoczesne centra handlowe? Zresztą, do moich czasów gimnazjalnych, o ile ktoś się w takim miejscu pojawiał – to na Stadionie Dziesięciolecia. Niestety, true story.

pyzy flaki gorące

Jedyne, co mogę więcej powiedzieć, to opowieści przekazywane mi przez rodziców, że przy wejściu do Bazaru od ulicy Brzeskiej – stały baby i sprzedawały w słoiczkach kluchy – pyzy, kopytka i gorące flaki. Kociołki owinięte były jakimiś szmatami i nie wyglądało to na zbyt sterylne, ale wszystko było bardzo smaczne i dobre.  Co chwila spod bramy rozbrzmiewał donośny głos:

-Pyzy, gorące pyzy! Flaki gorące! Jakocianki!

Gwarny język zwracał na siebie uwagę, a kobiety, które sprzedawały swoje wiktuały, chyba nie narzekały na brak ruchu, skoro do dzisiaj wszyscy to wspominają. Bazar Różyckiego jednak zamknięto, a Praga Północ od wielu lat jest napiętnowana, jako ta, gdzie sam diabeł mówi dobranoc i trzeba być niespełna rozumu, aby tam chodzić.

Ja jednak uważam, że panuje tu niesamowity, ulotny klimat, którego trudno doświadczyć w innych częściach Warszawy. Okolica ma mnóstwo prestiżowych i urodziwych zakątków i tyle samo zrujnowanych, aczkolwiek wciąż malowniczych kamienic. Jeśli jednak nie jesteś na tyle odważny, by tu bywać, a jesteś w okolicy Zoo lub Dworca Wileńskiego – zajrzyj do fantastycznego miejsca pod nazwą:

Pyzy Flaki Gorące!

Jeśli chcesz posmakować, czym chlubiła się Warszawa – w tym miejscu to zrozumiesz. Maleńki, ciasny lokal na ulicy Brzeskiej jest obłożony prawie od rana do wieczora. Nic zresztą dziwnego. Lokal “Pyzy Flaki Gorące” prowadzi małżeństwo, i o ile głowy rodziny nie miałem okazji poznać – tak jego reprezentantkę, panią Katarzynę – pozna każdy, kto tam wejdzie. Swoim humorem, dystansem i swojską gwarą wypełnia całe pomieszczenie. A musi być widoczna, bo w środku gwarno i głośno.

Nie ważne, że wcześniej tu nie byłeś, a obłożenie jest spore. Będziesz czuł się tu lepiej niż w niejednej restauracji. Wystarczyło, że się odwróciłem (naprawdę subtelnie!), by dokładniej obejrzeć lokal, a już dostałem zapewnienie, że moje zamówienie zaraz będzie gotowe. To miejsce to coś pomiędzy barem mlecznym, a obiadem u rodziny. Bar jest nowoczesny, ale stylizowany na stary, ze współczesnymi standardami podejścia do klienta. Naprawdę – atmosfera tego miejsca jest jego wyjątkowym atutem. Niby nikt się nie zna, wszędzie dookoła przypadkowi ludzie, a jednak między nimi jest jakaś niecodzienna nuta, która ich łączy.

Jeśli miałbym zgadywać, co to jest, to postawiłbym na magię jedzenia.

Jedzenie w słoiku, słoik owinięty w serwetkę, bardzo prosta karta. Tak naprawdę do wyboru jest zupa oraz kluchy. Pyzy, śląskie, leniwe… do tego sosy. Prosty pomysł, sentymentalne miejsce, miła obsługa i fantastyczne jedzenie. Jeśli dodam do tego, że dania kosztują w granicach 17 zł, to po prostu grzechem byłoby tej kuchni nie spróbować.

pyzy flaki gorące
Kapustka na kaszy golonką goniona.
pyzy flaki gorące
Pyzy, a do każdej kluchy omasta ze skwarką.
pyzy flaki gorące
Kluski śląskie z indykiem i kurką.
pyzy flaki gorące
Kluchy leniwe na masełku.

Stołówkowaliśmy się tu w weekend majowy, bo zapomnieliśmy, że przecież sklepy w święto są zamknięte. Pierwszego dnia wpadliśmy tu na “cokolwiek” i tego samego dnia doceniliśmy to miejsce. Następnego dnia, Klaudyna wysłała mnie po kolejne porcje, tym razem na wynos. Z tym zresztą nie ma żadnego problemu – po prostu dostajesz dekielek i jazda do domu. Zapewniam, że wrócisz, więc bez problemu odniesiesz słoik.

pyzy flaki gorące
Na miejscu możesz kupić Oranżadę Tradycyjną na wodzie źródlanej Olszynka, ale w barze jest też sprzedawana kawa czy herbata.

Długo zastanawiałem się, jak cię zachęcić, byś tu zabłądził.

Lokal “Pyzy Flaki Gorące” to fantastyczne miejsce na Pradze. Jeśli masz ochotę na kluchy z omastą, chcesz cieszyć się bajecznie niskim rachunkiem i pół litrowym słoikiem pełnym jedzenia z widokiem na praską ulicę – po prostu przyjdź. Nie pożałujesz.

Pyzy Flaki Gorące

ul. Brzeska 29/31, Warszawa
Pyzy Flaki Gorące na Facebooku

Filip Turczyński

Zawodowo inżynier jakości oprogramowania. Pracowałem przy kilku grach w tym przy Wiedźminie oraz w firmach LG i Samsung przy telefonach komórkowych. Pasjonat i kolekcjoner gier (kilkaset) i konsol (24). Uwielbia aktywnie spędzać czas wolny ze swoją rodziną.

Dodaj komentarz

Kliknij tutaj by dodać komentarz

Cześć!

Świat dzieli się na tych, którzy nie lubią zapachu benzyny i na tych, którzy go uwielbiają. My jesteśmy z tych drugich. Na tym blogu pokazujemy wszystkie fajne miejsca, które warto odwiedzić w Polsce. Nie musisz się już więcej zastanawiać co robić i gdzie iść w weekend. Z nami spędzanie czasu stanie się proste!

Instagram

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .

Chcesz więcej? Dołącz do grupy!

A może jeszcze więcej?