Strona główna » Jak zrobić z mlecza miód majowy?
miód majowy

Jak zrobić z mlecza miód majowy?

- To już ostatni mleczyk w tym sezonie - zacytowałam z uśmiechem "Epokę Lodowcową", jednocześnie spryskując żółte chwasty, które masowo wyrosły na moim ogródku zeszłej wiosny. Niestety niezbyt duży efekt to przyniosło, bo w tym roku to badziewie również pojawiło się na mojej wymuskanej i pielęgnowanej trawce.

Najwyraźniej trzeba podejść do zielska inaczej – pomyślałam i zaczęłam przeglądać internet w poszukiwaniu inspiracji. Jedna z czytelniczek bloga zasugerowała mi syrop z mniszka lekarskiego, zwanego miodkiem majowym. Dzisiaj więc zabawa w blogera kulinarnego – i jedziemy z tym miodkiem!

Do niewdzięcznej pracy pszczółki robotnicy zagoniłam swoją córkę.

Bardzo chętnie przejęła na siebie wyzwanie zbierania kwiatków. Wykonała kawał dobrej roboty –  od razu zrywała same kwiatki, gorzkie łodyżki zostawiając w spokoju.
Miewała co prawda małe wpadki – np. przy okazji wyrwała również wszystkie stokrotki i często przerywała pracę, aby zmienić naczynie do zbierania – ale w rezultacie i tak byłam jej wdzięczna. Łącznie zebraliśmy 2 litrowe wiaderko kwiatków i rozłożyliśmy je na około 2 godziny, na białej płachcie, która miała za zadanie wypłoszyć robaczki. Ważne, aby ta tkanina była niezbyt potrzebna – kwiaty zafarbują ją na żółto.

miód majowyKwiatów nie myjemy, aby nie stracić drogocennego pyłku. Ostrym nożem przycinamy każdy mlecz, zaraz za kwiatkiem, odcinając „szypułki”. Jest to mozolna praca, ale potrzebna, aby miód nie był gorzkawy.

miód majowyJako że przepisy znalezione w necie są kompletnie od siebie różne – proporcje wymyśliłam sobie sama.

Składniki:
  • 2 litry kwiatów mniszka lekarskiego
  • 600 ml wody
  • 0,5 kg cukru
  • sok z 2 pomarańczy (można je zastąpić cytrynami)
Wykonanie:
  • Kwiaty przerzucić do garnka z grubym dnem i zalać wodą. Chwilę mieszamy, nasączając mlecze i czekamy, aż woda się zagotuje.
  • Mieszamy jeszcze około 2 minut, uważając, by kwiaty się nie przypaliły. Następnie zakręcamy gaz i przykrywamy garnek pokrywką, zostawiając na około 4 godziny, aby mlecze puściły soki.
  • Na wysokim naczyniu kładziemy pieluszkę tetrową i przekładamy do niej zawartość garnka. Odsączamy sok z kwiatów (najlepiej do tego etapu zagonić faceta). Nam wyszło około 700 ml.
  • Otrzymany sok przelewamy do garnka z grubym dnem i gotujemy na małym ogniu. Dodajemy cukier i wyciśnięty sok z pomarańczy (najlepiej też przesączony przez pieluszkę – na dalszym etapie nie będzie możliwości pozbycia się mętów). Mieszamy do momentu, aż cukier się rozpuści – około 3 – 4 minut.
  • Gotujemy wywar około 70 minut, bez przykrycia, co jakiś czas mieszając i zgarniając cukier ze ścianek garnka. Otrzymany miód powinien mieć konsystencję ciemnego, bursztynowego syropu. Przelewamy w słoiczki, pasteryzujemy i voilà – gotowe!

Można szpanować – zapytałam 3 osoby o smak i nikt się nie pokapował, że to miód z mlecza. Ma konsystencję prawdziwego, jest słodki z cytrusowym posmakiem – dobry na gardło i poprawienie sprawności seksualnej.

Klaudyna Turczyńska

Nie może usiedzieć w miejscu, każdy weekend spędzałaby w trasie. Pasjonatka fotografii. Lubi odpoczywać na wsi, ale kocha miasto. Łatwo odnajduje się w każdej roli i nie potrafi spędzać czasu bezczynnie. Czasem można ja spotkać, jak pilotuje z dzieckiem samolot i bazgra kredą po chodnikach, malując kotki. Nie żyje bez kawy.

1 komentarz

Dodaj komentarz

Cześć!

Świat dzieli się na tych, którzy nie lubią zapachu benzyny i na tych, którzy go uwielbiają. My jesteśmy z tych drugich. Na tym blogu pokazujemy wszystkie fajne miejsca, które warto odwiedzić w Polsce. Nie musisz się już więcej zastanawiać co robić i gdzie iść w weekend. Z nami spędzanie czasu stanie się proste!

Chcesz więcej? Dołącz do grupy!

A może jeszcze więcej?