Strona główna » Pseudo horrory dla dzieci, w których magia, duchy i fantastyczne stwory mają się dobrze
straszne filmy dla dzieci

Pseudo horrory dla dzieci, w których magia, duchy i fantastyczne stwory mają się dobrze

Szukasz filmów dla dzieci z dreszczykiem, przy których sam będziesz się dobrze bawił? Zobacz moje propozycje strasznych bajek!

Lilka odziedziczyła o nas zamiłowanie do mrocznych filmów (czytaj „strasznych bajek”).  Jako że oglądamy te filmy razem – zawsze staramy się znaleźć coś, co nas dorosłych nie zanudzi. Wybrałam dla ciebie kilka fajnych tytułów, które warto obejrzeć wspólnie z dzieckiem. Są tu propozycje dla dzieci w wieku od mniej więcej 4 do około 10 lat. Te tytuły mogą stanowić także świetny spis np. na Halloween, ale nie wszystkie mówią o śmierci. Wszystkie jednak mają w sobie magię, wycinek fantastycznego świata i trochę mroku. W sam raz, żeby trochę się wystraszyć, a później grzecznie iść do łóżka, bez koszmarów sennych. 🙂

Straszne filmy dla dzieci/Horrory dla dzieci

Kacper/Casper (1995)

Doktor Harvey to psycholog, który po śmierci swojej żony – zajął się pomocą duchom. Samotnie wychowuje córkę, a zlecenia idą mu całkiem sprawnie, aż do momentu, kiedy trafia na zamek w Whipstaff. Pomieszkują tu aż cztery zabłąkane dusze, w tym strachliwy i przyjazny duszek Kacper, który jako jedyny z sympatią traktuje nowych lokatorów.

Kacper to ikona filmów familijnych, starszemu pokoleniu znanym jeszcze jako kreskówka. To kino skierowane do najmłodszych widzów – duchy są przejaskrawione i wcale nie straszne, choć fabuła potrafi trzymać w napięciu.

straszne filmy dla dzieci

Seria Harry Potter (8 filmów 2001-2011)

Czy jest tu ktoś, kto nie zna przygód chłopca Harrego Pottera, który prowadzi marne życie z nielubiącym go wujostwem, a potem okazuje się, że jest jednym z ważniejszych postaci w świecie magicznym? Harry przeżywa mnóstwo przygód wraz ze swoimi przyjaciółmi, w świecie, gdzie najnormalniej wyglądającym stworzeniem jest jedynie sowa. Reszta to smoki, wilkołaki, poltergeisty, feniksy i mnóstwo innych postaci magicznych.

Film powstał na podstawie bestsellerowej książki J.K.Rowling. To hicior, który choć raz trzeba obejrzeć. A najlepiej kilka razy.

Seria Opowieści z Narnii (3 filmy 2005-2010)

Seria Opowieści z Narnii powstała na podstawie książek C.S. Lewisa. Akcja filmu toczy się podczas II Wojny Światowej, gdzie czwórka rodzeństwa trafia do domu profesora, po bombardowaniu Londynu. Dzieci szukając pomysłów na zabawę, postanawiają się pobawić w chowanego – trafiając na tajemniczą szafę, która prowadzi ich do Narnii – tajemniczego świata pełnego śniegu. Za wszystko odpowiedzialna jest Biała Czarownica, która znęca się nad żyjącymi tu stworzeniami. To jednak dopiero początek kłopotów…

Seria Potwory i Spółka (2 filmy 2001-2013)

A gdyby się okazało, że tak naprawdę wszystkie potwory, które straszą dzieci, okazały się normalnymi pracownikami na etacie? Potwory i Spółka to film Pixara, który w zabawny sposób przedstawia nam kulisy życia w miasteczku Mostropolis, w którym zasilanie pochodzi od… krzyku dzieci. I wszystko działało tu sprawnie, aż do dnia, kiedy mała dziewczynka wcale nie przestraszyła się kudłatego stwora.

Druga część (Uniwersytet Potworny) opowiada o tym, co się działo jeszcze na studiach. Na tym filmie wybawi się cała rodzina.

Koń wodny Legenda Głębin (2007)

Koń wodny Legenda Głębin został osadzony w czasach II Wojny Światowej. Angus i jego matka mieszkają w pobliżu jeziora Loch Ness. Do ich domu wprowadza się wojsko, a w tym samym czasie chłopiec znajduje jajo, z którego niebawem wykluwa się kompletnie pokraczne stworzenie. Chłopiec daje mu na imię Crusoe, zaprzyjaźnia się z nim – ukrywając je w domu, a zwierzak pochłania ogromne ilości pożywienia. Wkrótce okazuje się, że rośnie na tyle szybko, że trzeba go wypuścić do jeziora. Co się stanie, gdy nakryją go nowi lokatorzy?

Kroniki Spiderwick (2008)

Samotnie wychowująca swoje dzieci kobieta, zmuszona sytuacją – wprowadza się po domu po krewnej. Zdumione dzieci odkrywają, że jest to miejsce pełne agresywnych ogrów, które za wszelką cenę starają się odzyskać przewodnik stworzeń fantastycznych, który znajduje się na jego terenie. Dzieciaki nie mogą do tego dopuścić, bo ogry planują przy jego pomocy wytępić wszystkie magiczne stworzenia.

Kroniki Spiderwick to propozycja dla trochę starszych dzieci, jest tu sporo scen, które mogą maluchy przerazić.

Koralina i tajemnicze drzwi (2009)

Koralina wraz z rodziną przeprowadza się do nowego miejsca, ale do wiekowego, trochę dziwnego domu. Dziewczynka nie jest zachwycona brakiem ulubionych koleżanek, wokół nowego miejsca kręcą się same ekscentryczne postaci, a rodzice w ogóle nie poświęcają jej uwagi, będąc w kółko zarobieni w pracy. Któregoś dnia Koralina dostaje od zirytowanego ojca zadanie policzenia wszystkich drzwi w domu, tym samym trafiając do tajemniczego, alternatywnego świata, w którym na pozór wszystko wydaje się lepsze…

Koralina i tajemnicze drzwi to animacja, która powstała na podstawie powieści Neil Geimana. To jedna ze straszniejszych bajek skierowanych do dzieci, które warto obejrzeć w pierwszej kolejności. Moja córka oglądała ją w wieku czterech lat i do tej pory jest to jej ulubiony „horror”.

Seria Alicja w Krainie Czarów (2 filmy 2010-2016)

Pamiętasz, jak Alicja pobiegła za Białym Królikiem i znalazła się w zwariowanym świecie, gdzie wszystko było na opak? To było jednak dawno temu. Zwiedziona głosami postanawia tam w wieku 19 lat wrócić.

ParaNorman (2012)

Norman to chłopak, który potrafi rozmawiać ze zmarłymi. Wszyscy uważają go jednak zza świra (łącznie z jego rodzicami), bo nikt prócz niego duchów nie widzi. Wszystko się zmienia w dniu, kiedy zaczynają nawiedzać go wizje, w których wszyscy umarli zmieniają się w zombie.

ParaNorman to film twórców Koraliny i trzyma całkiem niezły poziom, dawkując u dzieci napięcie.

Seria Czarownica (2 filmy 2014-2019)

Czarownica to opowieść o losach Śpiącej Królewny, a dokładniej  – rzucającej na nią czar Diaboliny. Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak to dokładnie było? Właśnie tutaj znajdziesz odpowiedź.

Osobliwy dom Pani Peregrine (2016)

Czy pomyślałeś kiedyś o swoim dziadku, że bywa dziwakiem? Szczególnie gdy opowiada niestworzone historie?  Bohater filmu – Jake – też tak uważa. Opowieści swojego dziadka o niewidzialnym dziecku, dziewczynce lżejszej niż piórko, czy innych postaciach obdarzonych magicznymi mocami traktuje jako starczą demencję.

Do momentu, gdy staje się świadkiem jego śmierci. Wskutek tego wpada w depresję. Chcąc się z nią zmierzyć – za zgodą rodziców oraz psycholog, udaje się na wyspę, w której znajduje się sierociniec, w którym wychował się dziadek. Tak rozpoczyna się naprawdę mroczny obraz powstały pod kierownictwem Tima Burtona. Z jednej strony, film jest dosłownie piękny. Ociekający fantastyczną scenografią, doskonale dobranymi aktorami, i świetną oprawą dźwiękową. W zasadzie niczego tu nie brakuje – są sceny grozy, są sceny, które potrafią obrzydzić (ot, np. wydłubywanie i zjadanie gałek ocznych), ale są również sceny, przy których nie trudno o uśmiech. Całość stanowi doskonały miks i szczerze dziwię się, że ta produkcja przeszła bez większego echa!

Film jest zdecydowanie dla dzieci starszych, od dwunastego roku życia, ale doskonale będą się przy nim bawić również dorośli. Historia jest wciągająca (z satysfakcjonującym finałem!) i spójna. Idealny, na mroczne i straszne wieczory.

Mój przyjaciel smok (2016)

Grace jest leśnikiem. Któregoś razu patrolując swój rewir – zauważa zaniedbanego dziesięciolatka, który twierdzi, że wychował się w lesie, a jego jedyną rodziną jest… smok Elliott. Grace stara się rozwiązać zagadkę pochodzenia chłopca.

Mój przyjaciel smok to bardzo przyjemne kino familijne, do którego można zaprosić już najmłodszych widzów.

Seria Fantastyczne Zwierzęta (2 filmy 2016-2018)

Spodobał ci się mroczny świat Harrego Pottera? Seria Fantastyczne Zwierzęta przenosi widzów do uniwersum znanego nam z tych książek, ale tym razem bez Harrego i jego przyjaciół. Akcja toczy się wokół Newsta Skamandera, jakieś siedemdziesiąt lat przed czasami Pottera. Newst jest specyficzną postacią, która doskonale znajduje wspólny język z dzikimi stworami. Jego umiejętności są pożądane, kiedy właśnie następuje rozłam pomiędzy mugolami a czarodziejami.

Coco (2017)

Mały meksykański chłopiec Miguel marzy o tym, aby grać na gitarze, jak jego idol Ernest de la Cruz. Rodzina jednak wcale nie pochwala tego pomysłu. Ba! Jest tak bardzo na „nie”, że Miquel ćwiczy w ukryciu, a pewnego dnia postanawia wziąć udział w konkursie talentów… kradnąc gitarę zmarłego muzyka. Tym samym trafia do Krainy Zmarłych.

Coco to bajka, którą możesz obejrzeć wspólnie z dzieckiem, albo pogonić go do łóżka i zobaczyć ją samemu. To bardzo dobry (i pięknie wykonany, jak to Pixar!) film, do którego chętnie się wraca.  Coco bawi, wzrusza i pokazuje, że czasem chcąc realizować swoje marzenia, warto pomyśleć o innych.

Między nami wampirami (2017)

Mając ochotę na coś lżejszego, do obejrzenia z młodszym dzieckiem – warto zerknąć na film Między nami wampirami. Animacja jest oparta na bestsellerowej książce Angeli Sommer-Bodenburg.

Tony strasznie interesuje się wampirami, a choć rodzice nie dowierzają jego opowieściom (helloł, przecież wampiry nie istnieją!) – postanawiają sprawić mu frajdę i zabrać go do Transylwanii. Po drodze jednak wpadają w poślizg i są zmuszeni przenocować w starym zamczysku. W tym samym czasie, na eleganckie, wampirze przyjęcie w Transylwanii – dociera łowca wampirów. Nastoletni Viggi Draculis postanawia ocalić rodzinę i niechcący wpada na Tonyego.

Jak może skończyć się ta historia? 😀 Podpowiem tylko, że film jest raczej spokojny, pełen żartów i wcale nie taki straszny. 🙂

Lista w miarę możliwości będzie aktualizowana, ale jak masz jakieś inne strasznie mroczne bajki, które warto obejrzeć, to podziel się swoimi propozycjami w komentarzach!

Klaudyna Turczyńska

Nie może usiedzieć w miejscu, każdy weekend spędzałaby w trasie. Pasjonatka fotografii. Lubi odpoczywać na wsi, ale kocha miasto. Łatwo odnajduje się w każdej roli i nie potrafi spędzać czasu bezczynnie. Czasem można ja spotkać, jak pilotuje z dzieckiem samolot i bazgra kredą po chodnikach, malując kotki. Nie żyje bez kawy.

1 komentarz

Dodaj komentarz

  • Lilka oglądała Alicję jak miała mniej niż 7 lat i bawiła się doskonale 🙂 Harry Potter jest akurat taką serią, że z części na część owszem – robi się mroczniej – ale nie ma takiego „skoku” tylko idzie to całkiem płynnie. Więc nie odczuwa się tak tego 🙂

Cześć!

Świat dzieli się na tych, którzy nie lubią zapachu benzyny i na tych, którzy go uwielbiają. My jesteśmy z tych drugich. Na tym blogu pokazujemy wszystkie fajne miejsca, które warto odwiedzić w Polsce. Nie musisz się już więcej zastanawiać co robić i gdzie iść w weekend. Z nami spędzanie czasu stanie się proste!

Chcesz więcej? Dołącz do grupy!

A może jeszcze więcej?