Strona główna » Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN – wspaniałe miejsce w Zakopanem, które przybliży ci Tatry!
centrum edukacji przyrodniczej tatrzańskiego parku narodowego

Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN – wspaniałe miejsce w Zakopanem, które przybliży ci Tatry!

Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego to miejsce, do którego można przyjść całą rodziną i nikt tutaj nie będzie się nudził.

Tatry to najwyższe góry w Polsce, do których tłumnie uderzają turyści z całego kraju. Niezależnie od pory roku, zawsze jest tu co robić. Można wybrać się na spacery po wyznaczonych szlakach, nauczyć się wspinaczki, pozjeżdżać na nartach i zapoznać się z góralską kulturą. Uwielbiam tu przyjeżdżać (chociażby na weekend) i powiem szczerze, że mimo kilkudziesięciu wizyt – żadna z wycieczek nie była taka sama. Za każdym razem można robić tu co innego i wcale w tym celu nie trzeba pokonywać setek kilometrów.

Taka ilość ludzkich gości – nie mogła zostać niezauważona przez przyrodę. W chronionych lasach żyje wiele zagrożonych zwierząt (w tym rysie, wilki, niedźwiedzie brunatne, kozice górskie, czy świstaki) i bogatej roślinności. Nie każdy z nas umie się zachować na szlakach i choć czasami niczym się tego nie da usprawiedliwić (np. śmiecenie na szlakach), to podejrzewam, że wiele osób po prostu nie wie, co należy robić w określonych sytuacjach.

Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego w Zakopanem to świetne miejsce, w którym dowiesz się, jak należy zachowywać się na szlakach, jeszcze zanim na nie wejdziesz. Dostaniesz pakiet informacji – co należy robić, aby nie stanowić zagrożenia dla delikatnego ekosystemu, który panuje w Tatrach (chociaż można tę wiedzę zastosować w każdym lesie). To co prawda wiedza w pigułce, ale stanowiąca wspaniały początek do poczytania więcej na ten temat. Koniecznie warto to miejsce odwiedzić z dziećmi, które wszystkich zasad muszą się przecież nauczyć. A najlepiej uczyć się w miejscu, które do nich trafi. 🙂

Jak wygląda zwiedzanie Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego?

Centrum Edukacji Przyrodniczej w Zakopanem położone jest blisko wyciągu na Kasprowy Wierch. Już samo to powoduje to, że w sezonie jest w tym miejscu bardzo tłocznie. Bilety więc najlepiej zarezerwować przez internet, bo oglądanie wystawy odbywa się w ograniczonych grupach. My byliśmy tu po sezonie i zwiedzaliśmy sami, ale i tak trzeba wejść o określonej godzinie. Podobnie, jak w Muzeum Ojcowskiego Parku Narodowego – towarzyszy nam tutaj wirtualny przewodnik. Podświetlając kolejne elementy scenografii – opowiada nam o różnych rzeczach, a później prosi do kolejnej sali, gdzie automatycznie uruchamiają się kolejne prezentacje. Cały spacer trwa około godziny. Planując wybrać się tu z dziećmi – koniecznie zarezerwuj także wejście do Sali Odkryć (gdzie spędzisz kolejną godzinę). O niej jednak za chwilę.

Wszystko jest za darmo, więc żal nie skorzystać z okazji do zwiedzania, jeśli wybrałeś się do Zakopanego. Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN to bardzo fajne miejsce nie tylko na brzydszą pogodę, ale także na popołudnie, kiedy już dawno zeszło się ze szlaku.

Czego się dowiesz?

W kilku salach Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego zostały zastosowane nowoczesne rozwiązania. Mamy więc makietę Tatr, gdzie zostaje nam wyjaśnione jakie ważniejsze szczyty się tu znajdują, jaki klimat tu panuje, opisane zostało też pięć pięter roślinności występujących na szczytach. To świetna baza dla uczniów, którzy chcieliby uzupełnić swoją wiedzę z geografii, ale także dla tych osób, które zastanawiają się, jak wysoko właśnie wlazły. 🙂

Fajne jest to, że Tatry są tutaj traktowane jako kraina geograficzna i nie skupiono się tutaj wyłącznie na stronie polskiej. Mamy okazję zobaczyć jak wygląda odwzorowana jaskinia – gdzie słychać jak „kapie” woda, latają nietoperze, czy pokazywane są nam na zdjęciach zwierzęta ją zamieszkujące.

centrum edukacji przyrodniczej tatrzańskiego parku narodowego

Jest też sala z wypchanymi zwierzętami. Przedstawione zostało to w ten sposób, że masz podświetlany gatunek, o którym opowiada lektor. Na przykład słyszysz kilka słów, czym się żywi niedźwiedź i co przeważnie robi, kiedy widzi człowieka. Są tu przedstawione też popularne ptaki, żyjące w Tatrach.

Między słowami o bogactwie fauny i flory – lektor wspomina o tym, że to m.in. człowiek zawleka nasionka roślin miejskich w ten delikatny ekosystem. To on rozdeptuje łąki i powoduje, że niektóre gatunki zanikają, ustępując miejsca silniejszym osobnikom. Turysta potrafi zostawić za sobą śmieci, jako argument tłumacząc, że leśnicy się nie postarali i nie ustawili tu żadnych koszy. W Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego – doinformują cię, że zwierzęta szybko przyzwyczajają się do takiego pokarmu i ciężko im się przestawić w okresie zimowym, kiedy turystów na szlakach jest mniej. Dlatego koszy nie ustawia się w ogóle.

centrum edukacji przyrodniczej tatrzańskiego parku narodowego

centrum edukacji przyrodniczej tatrzańskiego parku narodowego

centrum edukacji przyrodniczej tatrzańskiego parku narodowego centrum edukacji przyrodniczej tatrzańskiego parku narodowego

Największe wrażenie zrobiła na nas sala, w której na dwóch przeciwległych ścianach zamontowano dwa ekrany. Na jednej widzimy perspektywę zwierzęcia, na drugiej człowieka. Zobaczyć tam można przykładowe sytuacje, do których doprowadzili ludzie przez swoją niewiedzę. Wszystkie scenki kończą się krótkim podsumowaniem np. nie dokarmiaj niedźwiedzi, jego atak jest groźny; nie zostawiaj aromatycznego jedzenia w samochodach itd.

W ostatniej z sal zasiadamy na fotelach i możemy zobaczyć jakie to uczucie, kiedy „porwie nas” lawina. No nie jest to przyjemne, ale filmik choć krótki – łatwo zapada w pamięć przez różne efekty, które mu towarzyszą.

Sala Odkryć

Jeśli nie ma tłoku albo zarezerwowałeś sobie bilet do Sali Odkryć – możesz tu chwilę odsapnąć, kiedy twoje dziecko będzie szalało pośród multimediów. Sala Odkryć to tak naprawdę wielka sala zabaw, gdzie można nałapać jeszcze więcej wiedzy. Są tu też gry na platformie Kinect – np. możesz skakać jak kozica w odpowiednich momentach, żeby dostawać się na progi skalne; albo biec jak jeleń – starając się omijać leśne chaszcze. To dla tych aktywnych.

Dla tych, którzy chcą chwilę posiedzieć – są tu układanki, można posłuchać głosów zwierząt i próbować zgadnąć, kto je wydaje (przy okazji porównując swój wynik z innymi uczestnikami). Przedstawione są różne sytuacje, które miały miejsce w Tatrach – jak śmierć niedźwiedzia, którego zabili turyści – topiąc go w rzece i jak można było tego uniknąć. Można zobaczyć eksponaty z modelami różnych elementów przyrody (np. jaja ptaków), zobaczyć trójwymiarowe zdjęcia roślin. Godzina w Sali Odkryć bardzo szybko mija i powiem szczerze, że nam jako dorosłym wcale się tu nie nudziło! Można podłapać bardzo wiele przydatnych  informacji przez oglądanie krótkich animacji, rozwiązywanie quizów, czy graniu w krótkie gry. Przy wyjściu jest też sklepik, w którym można zakupić ciekawe książki, zabawki i inne tematyczne duperele, jak koszulki, czy kubki. Fajna sprawa!

centrum edukacji przyrodniczej tatrzańskiego parku narodowego

centrum edukacji przyrodniczej tatrzańskiego parku narodowego

centrum edukacji przyrodniczej tatrzańskiego parku narodowego centrum edukacji przyrodniczej tatrzańskiego parku narodowego

centrum edukacji przyrodniczej tatrzańskiego parku narodowego centrum edukacji przyrodniczej tatrzańskiego parku narodowego centrum edukacji przyrodniczej tatrzańskiego parku narodowego centrum edukacji przyrodniczej tatrzańskiego parku narodowego

centrum edukacji przyrodniczej tatrzańskiego parku narodowego

centrum edukacji przyrodniczej tatrzańskiego parku narodowego

Mały sprawdzian na koniec

Na sam koniec zwiedzania, kiedy już wychodziliśmy z Centrum Edukacji Przyrodniczej w Zakopanem – spotkała nas niespodzianka i szybki sprawdzian z tego, co właśnie nam przekazano. Otóż idąc w kierunku pomnika jeleni, tuż obok… żerowały sobie właśnie żywe okazy. Łania praktycznie stała się niewidoczna, zlewając się z kolorem ciemnej ściany lasku otaczającego Centrum. Co jakiś czas czujnie spoglądała w naszym kierunku. Młody byk kompletnie nic sobie z naszej obecności nie robił. Wychodził na kostkę w poszukiwaniu najbardziej smakowitych kąsków trawy. Mimo szczerych chęci podejścia jak najbliżej – trzymaliśmy się na dystans.

W pierwszej chwili oczywiście pomyśleliśmy sobie, że to po prostu „tutejsze” jelonki, które ktoś specjalnie udomowił. Staliśmy od nich raptem kilka metrów, a one wcale nie zamierzały przed nami uciekać. Podejrzane wydało nam się to, że nie znajdują się za dodatkowym ogrodzeniem. Wyszukując jednak informacji na ich temat i przy okazji zestawiając wiedzę, z którą można zapoznać się w Sali Odkryć – to po prostu zwierzęta, które korzystają z tego, że łatwo tu o jedzenie. Ponoć w Zakopanem to norma, że zwierzęta coraz śmielej chodzą po ulicach. Na płotach zawisły zresztą znaki o tym, aby nie dokarmiać zwierząt, ale ciężko powiedzieć, czy wszyscy się do tego stosują. Znając życie – to nie.

centrum edukacji przyrodniczej tatrzańskiego parku narodowego

centrum edukacji przyrodniczej tatrzańskiego parku narodowego

Centrum Edukacyjne TPN – dla kogo?

Centrum Edukacyjne TPN w Zakopanem w mojej opinii jest przeznaczone głównie dla rodzin z dziećmi (w różnym wieku), którym chcielibyśmy pokazać Tatry od tej edukacyjnej strony. To wspaniała, bezpłatna alternatywa dla innych atrakcji Zakopanego. Będąc już na miejscu – można odebrać bezpłatne książeczki, gdzie planując dalsze zwiedzanie i wypełniając zadania – twoje dziecko może zdobyć dyplom i odznakę Tatrzańskiego Parku Narodowego. Więcej informacji tutaj (klik). My nie braliśmy w tym udziału, bo zwiedzaliśmy wcześniej te miejsca, ale jeśli jeszcze tam nie byłeś – to chyba właśnie masz świetny powód, by się tam wybrać. 🙂

Bilety można zarezerwować sobie z wyprzedzeniem, więc można zaklepać godziny popołudniowe lub wykorzystać to miejsce jako interesujące zajęcie na brzydszą pogodę. Jeśli przyjdziesz tu sam, jako dorosły – to myślę, że także spędzisz miło czas, łapiąc trochę wiedzy o tych terenach. Nam bardzo się podobało i bardzo cieszę się, że tak ciekawe miejsca edukacyjne, rosną w Polsce jak grzyby po deszczu. Bardzo polecam!

Centrum Edukacyjne TPN

ul. Chałubińskiego 42a, Zakopane
www.biletcep.tpn.pl

Klaudyna Turczyńska

Nie może usiedzieć w miejscu, każdy weekend spędzałaby w trasie. Pasjonatka fotografii. Lubi odpoczywać na wsi, ale kocha miasto. Łatwo odnajduje się w każdej roli i nie potrafi spędzać czasu bezczynnie. Czasem można ja spotkać, jak pilotuje z dzieckiem samolot i bazgra kredą po chodnikach, malując kotki. Nie żyje bez kawy.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Cześć!

Świat dzieli się na tych, którzy nie lubią zapachu benzyny i na tych, którzy go uwielbiają. My jesteśmy z tych drugich. Na tym blogu pokazujemy wszystkie fajne miejsca, które warto odwiedzić w Polsce. Nie musisz się już więcej zastanawiać co robić i gdzie iść w weekend. Z nami spędzanie czasu stanie się proste!

Chcesz więcej? Dołącz do grupy!

A może jeszcze więcej?