Strona główna » Dobre filmy wojenne, gdzie konflikt zbrojny stanowi jedynie tło dla fabuły
filmy wojenne

Dobre filmy wojenne, gdzie konflikt zbrojny stanowi jedynie tło dla fabuły

Szukasz filmu w tematyce wojennej, gdzie pokazuje się dramat cywili i ich próby odnalezienia normalności, w tym nieprzyjaznym świecie? Zobacz moje propozycje.

Tematyka wojenna to nośny temat. Powstała niezliczona ilość obrazów, książek, gier i oczywiście – filmów. W dorobku kinematografii nie brakuje filmów brutalnych, gdzie pokazuje się wojnę stereotypowo. Na ekranie nie brakuje śmierci, strzałów, wybuchów, sieczki, odpadających kończyn, krwi i ogólnej beznadziei.

Nie przepadam za takim obrazem. Znacznie bardziej od bezsensownej przemocy, gdzie trup ściele się gęsto – wolę filmy opowiadające o dramacie cywili. Takie, gdzie podjęto temat w sposób niecodzienny, gdzie ludzie dalej próbują funkcjonować w normalny sposób, mimo trudnych warunków. Wybrałam dla ciebie kilka propozycji filmów wojennych (czy będąc bardziej precyzyjnym – dramatów wojennych), które głęboko zapadły mi w pamięć.

Filmy z wojną w tle

Chłopiec w pasiastej piżamie (2008)

W takim zestawieniu nie mogło zabraknąć Chłopca w pasiastej piżamie, od którego zaczęło się moje zainteresowanie tego typu produkcjami. Wpadł on do kategorii kultowych, a to między innymi dlatego, że pokazuje wojnę widzianą oczami dzieci.

Bruno (syn niemieckiego oficera SS), przeprowadza się z rodzicami – z Berlina, na wieś. Jego ojciec dostał awans i zaczyna pracę jako nadzorca… obozu koncentracyjnego. Starając się poznać nowych kolegów – chłopiec zaprzyjaźnia się z odgrodzonym od niego drutem kolczastym – Szmulem, który jest w podobnym wieku. Bruna fascynuje, że żydowski kolega całe dnie odpoczywa i chodzi w piżamie. Co może zrodzić się z „zakazanej” przyjaźni?

filmy wojenne filmy wojenne

Niepamięć (2015)

Niepamięć to film, który co prawda dzieje się już wiele lat po wojnie, ale tematycznie i tak pasuje. 😉 Zev jest starszym panem, który przebywa w domu opieki. Ma zaawansowaną demencję i zapomina wszystko, co wydarzyło się przed tym, jak poszedł spać. To, co go wyróżnia – to fakt, że jest byłym więźniem Auschwitz. Jego rodzina została wymordowana w obozie koncentracyjnym, a on pragnie zemścić się na oprawcy, który się tego dopuścił. Nigdy bowiem nie odpowiedział za swoje czyny, a zaraz po wojnie wyemigrował do Ameryki. Czy to w ogóle może się udać?

filmy wojenne

Sprzymierzeni (2016)

Trudne czasy II Wojny Światowej z domieszką szpiegowskiej intrygi i świetni aktorzy w rolach głównych – to musiało się udać. Max Vatan (Brad Pitt), którego poznajemy w trakcie wykonywania szpiegowskiej misji, zapoznaje Marianne Beauséjour (Marion Cotillard). To śliczna, francuska bojowniczka ruchu oporu. Szybko zakochują się w sobie, ale miłość podczas wojny nie może być łatwa.

Film Sprzymierzeni zachwyca od pierwszych scen. Kostiumy, fryzury, dialogi, czy rekwizyty – wszystko nakręcone w staroszkolnym stylu, gdzie możemy poczuć się, jak przeniesieni w czasie. Fabuła rozkręca się bardzo powoli, ale zapewniam – nie będziesz się nudzić na seansie nawet przez chwilę.

filmy wojenne filmy wojenne

Sierpniowa mgła (2016)

Sierpniowa mgła to film oparty na faktach. Ernst Lossa to chłopiec, o dość dużym ego. Przez swój niepokorny charakter, trafia do szpitala psychiatrycznego dla dzieci. Wbrew przypuszczeniom – tutejszy personel jest wymagający, ale bardzo miły dla małych pacjentów. I wszystko byłoby w porządku, gdyby nie fakt, że dokonuje się tu przymusowej eutanazji na pacjentach. A to wszystko z uśmiechem na ustach.

filmy wojenne

Azyl (2017)

Azyl to film oparty na faktach. Opowiada historię państwa Żabińskich, opiekunów warszawskiego Zoo, które za ich gospodarowania było prawdziwą perełką w skali Europejskiej. Podczas II Wojny Światowej, większość zwierząt zabito, a zoo stało się miejscem stacjonowania niemieckich wojsk. Mimo to małżeństwo podjęło się misji ratowania Żydów, ukrywając ich w piwnicy swojego domu. Film jest pięknie zekranizowany, warto mieć w pamięci historię tych ludzi, spacerując po uliczkach warszawskiego ogrodu zoologicznego.

filmy wojenne filmy wojenne

Zanim weźmiesz się za oglądanie powyższych propozycji – przygotuj paczkę chusteczek, bo choć w dużej części filmy te powstały na podstawie wyobraźni scenarzystów – to potrafią mocno wzruszyć, zaskoczyć i chwycić za serce. Nie da się ich obejrzeć wszystkich naraz, ale warto znać je wszystkie!

Klaudyna Turczyńska

Nie może usiedzieć w miejscu, każdy weekend spędzałaby w trasie. Pasjonatka fotografii. Lubi odpoczywać na wsi, ale kocha miasto. Łatwo odnajduje się w każdej roli i nie potrafi spędzać czasu bezczynnie. Czasem można ja spotkać, jak pilotuje z dzieckiem samolot i bazgra kredą po chodnikach, malując kotki. Nie żyje bez kawy.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Cześć!

Świat dzieli się na tych, którzy nie lubią zapachu benzyny i na tych, którzy go uwielbiają. My jesteśmy z tych drugich. Na tym blogu pokazujemy wszystkie fajne miejsca, które warto odwiedzić w Polsce. Nie musisz się już więcej zastanawiać co robić i gdzie iść w weekend. Z nami spędzanie czasu stanie się proste!

Chcesz więcej? Dołącz do grupy!

A może jeszcze więcej?