Strona główna » Miejsca na spacer, dla których warto odwiedzić Ursynów!
ursynów atrakcje

Miejsca na spacer, dla których warto odwiedzić Ursynów!

Jeżeli szukacie na Ursynowie miejsc i atrakcji do spędzenia słonecznego weekendu - to macie 4 alternatywy.

Okey, okey, Nie bez powodu na starcie wspomniałem o kultowym serialu. W końcu Ursynów kojarzy się z „Alternatywami 4”, które warto sobie odświeżyć, jeśli chcecie zobaczyć, jak ta dzielnica powstawała. Serial jest kopalnią ciekawostek o Ursynowie i PRL-u ogólnie. Zresztą nie bez powodu mieszkańcy dzielnicy wywalczyli sobie ulicę: „Alternatywy” i zainicjowali powstanie muralu „Anioła Stróża”.

Ursynów od zawsze miał być nowoczesny, więc jego historia obfituje w inne ciekawe zdarzenia – pierwsza w Polsce Ikea (Start Shop Ikea wielkości osiedlowego sklepu), czy metro. Doskonale pamiętam, gdy byłem dzieckiem, a tata zabrał nas na otwarcie pierwszych stacji. Ursynów to były wtedy głównie pola, pojedyncze zabudowania ze stacją pośrodku niczego i tłumem ludzi dookoła, bo każdy chciał się „przejechać”. Niezapomniane przeżycie, serio – chociaż dziś przy moich dojazdach do pracy, z perspektywy czasu jaranie się tym wydaje mi się trochę głupie.

Dziś Ursynów jest trzecią co do wielkości dzielnicą Warszawy. Tętni życiem, jest zielony, przyjazny rowerzystom i kryje w sobie kilka niespodzianek – ma np. Tor wyścigów konnych na Służewcu. O Ogrodzie botanicznym w Powsinie i placu zabaw z dinozaurami na Olkówku – pisaliśmy jakiś czas temu, więc nie będę się powtarzał. Jeśli masz dzieci – to po prostu je tam zabierz.

Dąb Mieszko I – najstarszy dąb na Mazowszu

Tak, tak. Najstarszy dąb na Mazowszu znajduje się w Warszawie na Ursynowie. Szacuje się, że Mieszko I (nazwany tak na cześć pierwszego władcy Polski) ma już ponad 600 lat! Ten pomnik przyrody jest wysoki na 18 m, średnica jego korony wynosi 10 m, a obwód pnia na wysokości 1,3 m to 864 cm. Drzewo można oglądać na ulicy Nowoursynowskiej.

ursynów atrakcje

Wzgórze Trzech Szczytów (Kazurówka) – jeśli uwielbiasz pokonywać trudne trasy na rowerze

Pamiętam jak z moim ciotecznym rodzeństwem podczas wakacji, jeździliśmy po Urlach na rowerach i urządzaliśmy sobie skomplikowane trasy z licznymi przeszkodami. Im trudniej, tym fajniej. Kładliśmy na drodze belki, jeździliśmy na jednym kółku, czy wjeżdżaliśmy w największy piach, z którego należało wyjechać, nie podpierając się nogą o ziemię. Nie wiedzieliśmy potrzeby przerywania tego typu zabaw aż do momentu, w którym pękła mi rama w rowerze.

Dzisiaj rower to dla mnie bardziej rekreacyjne wyjście i spokojna jazda. Raz, że nie potrzebuję aż tak ekstremalnej jazdy, a po drugie – zwykle z tyłu w foteliku przewożę Lilkę. Wiem jednak, jak bardzo potrzebowałem takiego miejsca, gdy byłem młodszy. Jeśli ty uwielbiasz się sprawdzać w jeździe wyczynowej i niestraszne ci największe przeszkody – to Ursynów będzie twoją prawdziwą mekką. Do Górki Kazurówki nie umywają się żadne pumptracki. To dość wysoka góra, najeżona przeszkodami, skoczniami i stromymi trasami.

Kiedy odwiedzaliśmy to miejsce – akurat trafiliśmy na mistrzostwa. To było niesamowite patrzeć, jak ci sportowcy w sumie bez większych przeszkód pokonywali kolejne wzniesienia. Inspirujące. Jeśli szukasz wrażeń – koniecznie musisz tu przyjechać. Ciekawostką jest, że sporo osób upodobało sobie to miejsce jako doskonałe do paralotniarstwa i… puszczania latawców.

ursynów atrakcje ursynów atrakcje ursynów atrakcje

Kopa Cwila – górka doskonała do rekreacji

Jeżeli masz ochotę zrelaksować się i przede wszystkim odpocząć – to udaj się na Kopę Cwila. Dziś ciężko uwierzyć, że górka o wysokości 108 m n.p.m. powstała z ziemi z wykopów pod budowę dróg i okolicznych blokowisk. Jest zielona, malownicza, a na szczyt wdrapać się można – idąc naprawdę przyjemnym chodnikiem wśród ławeczek. Z Kopy Cwila rozpościera się przyjemny widok na całą dzielnicę. To także doskonałe miejsce do opalania, do oglądania zachodów i wschodów słońca, a zimą – przyznaję – pojawimy się tu ponownie, by pozjeżdżać na sankach.

ursynów atrakcje

Park przy Bażantarni – najlepszy dla rodzin z dziećmi

Niewielki Park przy Bażantarni to jedno z moich ulubionych miejsc. To fantastyczny skwer pełen zieleni, z dużym ciekawym placem zabaw (dla młodszych i starszych dzieci osobno) oraz przyjemnymi alejami wypełnionymi kwiatami. Otacza go Aleja Kasztanowa, co w całości stanowi bardzo przyjazne miejsce zwłaszcza dla rodzin z dziećmi.

W parku znajdują się zjeżdżalnie, linki, szachy w rozmiarze XXL, leżaki. Odpłatnie skorzystać można z parku linowego znajdującego się tuż obok Parku przy Bażantarni.

Pośrodku skweru znajduje się biblioteczka umieszczona w pniu drzewa. W praktyce wygląda to tak – że możesz przyjść, wyjąć książkę, poczytać i wsadzić z powrotem. Oczywiście miło by było, gdybyś sam przyniósł swoją, która od wieków stoi na półce. Szalenie podoba mi się ta inicjatywa. Sam w domu mam kilka książek, których żal mi wyrzucić, nie opłaca mi się ich sprzedawać, a w domu szkoda mi na nie miejsca. Na pewno znajdą tutaj nowego właściciela.

Wzdłuż kolejnych alejek spotkać można czasem wystawy plenerowe. My trafiliśmy na zdjęcia z historią Ursynowa. Warto poczytać podpisy pod każdym z nich, bo to kopalnia ciekawostek w zasadzie dla każdego warszawiaka – nie tylko mieszkańca Ursynowa.

ursynów atrakcje ursynów atrakcje ursynów atrakcje ursynów atrakcje ursynów atrakcje

Po co siedzieć w domu?

Ursynów przez wiele lat był uważany za sypialnię Warszawy. Dziś wyprzedził te stereotypy i może się podobać. Są tu fantastyczne miejsca, w których można się zakochać – a przecież wymieniłem tylko nasze ulubione. W Parku Moczydełko pojawił się ostatnio teatrzyk pod chmurką dla najmłodszych. Za rogiem jest Las Kabacki, w którym można spacerować znacznie dłużej. I o ile te miejsca nie przyciągają tak uwagi ludzi spoza Ursynowa i są kierowane raczej ku lokalnym mieszkańcom – tak wymienione wcześniej perełki zasługują na uwagę mieszkańców całej Warszawy. Zachęcam was do ich odwiedzenia, a jeśli je odwiedziliście – dajcie koniecznie znać, jak wam się tam podobało!

Filip Turczyński

Fan technologii mobilnych oraz wyznawca chmury obliczeniowej. W wolnym czasie nie pogardzi dobrą grą. Prywatnie szczęśliwy mąż i ojciec. Lubi pyzy i kotlety mielone.

Spodobało się? Polub nas!